Vzpomínám na TURECKO
1. ... DOPIS VE SCHRÁNCE
Vešla jsem do vchodu domu a pomalu se blížila k poštovní schránce označené našim jménem. Jen tak jsem ji otevírala - stejně jsem si myslela:
Kdo by nám psal dopis? Dnes již přece lidé většinou dopisy nepíší...
Otevřela jsem poštovní schránku a uvnitř jsem objevila dopis - nebyl adresován mně, ale manželovi. Donesla jsem ho do bytu a podala, aby ho otevřel.
Oba dva jsme si jen řekli:
Kdo a proč posílá dopis právě nám?
Navíc jsem odesilatele vůbec neznala. Co asi bude uvnitř?
Otevřeli jsme dopis a nestačili se divit...
Dopis byl adresován předplatitelům časopisu National Geographic jako mimořádné poděkování věrným předplatitelům. Doslova nám vyrazil dech...
Je ale fakt, že časopis bereme již mnoho let. Předplácíme ho vždy před vánoci - poprvé jsem objevila v nějakých novinách možnost předplatného, tak jsem tam hned napsala. Předplatné nyní platíme vždy na dva roky dopředu. Naposledy jsme dostali jako dárek pěkný plátěný batůžek s nápisem Nationale Geograhpic. Batůžek z režného plátna jsme již mnohokrát využili. Moc dobře se hodí při našich toulkách po okolí. Pohodlně se do něho v létě třeba vešly dvě větrovky, pití a jiné drobnosti. Byl již mnohokrát vyprán a je stále pěkný. I nápis je čitelný.
V dopise byla nabídka, ve které byly dvě možnosti:
1. pobyt v lázních na Slovensku
2. pobyt v jižním Turecku
V našem věku jsme již vůbec neuvažovali o cestě za hranice naší rodné země. Člověk přece nikdy neví, co se může cestou stát...
Nakonec jsme si pořádně prohlédli přiložený prospekt a rozhodli jsme se pro Turecko - zemi, ve které jsme ještě nebyli.
Chvíli jsme přemýšlela o tom, p r o č právě tato dost vzdálená země, ale asi za mě rozhodala i ta skutečnost, že jsem letos v srpnu viděla několikrát vystupovat v městských obvodech našeho města folklorní soubor GAZIANTEP z Turecka.
Dohodli jsme se na termínu a spojili jsme se telefonicky s pracovnicí cestovní kanceláře. Nejprve jsem se zeptala, do kdy potřebuje znát čísla pasů. Sdělila jsem jí že si pasy musíme teprve vyřídit. Podle sdělení paní z cestovní kanceláře je dost času. Zatím jsem jí nahlásila ty údaje, které jsem znala. Čísla pasů sdělím dodatečně.
Hned příští den ráno jsme se vypravili na oddělení pasů a víz do Moravské Ostravy a Přívozu. Když jsem uviděla velké množství lidí, začala jsem odhadovat, jak dlouho tady budeme sedět. Nespočítala jsem předpokládaný čas správně - trvalo to jen asi půl hodiny. Zavolali nás každého k jiné pracovnici. Nyní nastal problém - měla jsme nachystáno 1200 korun a ne dvakrát 600 korun. Řekla jsem paní, že mám peníze pro oba dva u sebe. Ona okamžitě zareagovala a rozměnila mi tisícikorunu. Řekla mi, do které kanceláře mám peníze podat. Vrátila jsem se a ještě jednou jí poděkovala. Tak už zbývalo jen vyfotografovat a pak již jen vše zkontrolovat. Po odkontrolování se
paní z pasového oddělení podívala do počítače ( asi na data v kalendáři ) a řekla mi, kdy si můžeme pro pasy přijít. Zeptala jsem se:
"Nemáme si raději nejdřív zatelefonovat?"
Odpověděla mi:
"Nemusíte, určitě budou hotové".
Přirozeně mě mile překvapila a potěšila tím, že nám popřála šťastnou cestu, krásný pobyt a hodně zážitků.
V mimosezónním období byly pasy hotovy velmi brzy.
Většina sedících a čekajících lidí tady jen nadávala. Nepochopila jsem na co nadávali a hlavně proč? Obě ženy za přepážkou vyřizující žádosti byly velmi příjemné a ochotné. Zasloužily by si pochvalu...
Přijeli jsme si pro pasy. Tentokrát tady bylo mnohem víc lidí. Ale když si člověk uvědomí, kolik mají otevřených přepážek, tak mu musí být jasné, že při vydávání pasů bude obsloužen ještě mnohem rychleji.
Jako první se objevilo mé číslo - zapomněla jsem poznamenat, že v přízemí si naťukáme a zvolíme číslo podle toho, kvůli čemu jsme na oddělení pasů a víz přišli.
Vešla jsem dovnitř a octla jsem se v malém prostoru. Za okénkem byla vlídná žena. Zašla pro pasy - viděla jsem na ni okénkem. Přinášela pasy dva. Zeptala se jenom:
"Jedná se o Vašeho pana manžela?"
Vytřeštila jsem oči a stačila jen vykoktat:
"Ano, já pro něho zajdu."
"To nemusíte," odpověděla žena, " již jsem si ho zavolala jeho číslem."
A bylo tomu tak. Do kabinky vešel manžel. Oba jsme si pasy odkontrolovali, poděkovali a odešli...
Nestrávili jsme v budově na Bieblově ulici v Ostravě ani pět minut. Tak rychle bylo všechno k naší spokojenosti vyřízeno.
Nevím, kdo zorganizoval činnost pracovnic tohoto oddělení, ale je třeba podotknout:
byla zorganizována velmi dobře - slouží ke spokojenosti lidí, kteří si potřebují vyřídit jakékoliv osobní doklady.
Možná se to bude někomu zdát jako samozřejmost, ale není tomu tak.
Cestou k autobusu jsem se zastavila ještě v prodejně zdravotnických potřeb. Vyšlo nám to skvěle - autobus přijel za jednu minutu.
Po návratu domů jsem zvedla telefonní přístroj a zavolala paní Jahodové do cestovní kanceláře. Chtěla jsem jí nahlásit čísla našich pasů. Telefon zvedl nějaký muž, který po mně chtěl jenom číslo cestovní smlouvy. Řekl, že paní Vlasta Jahodová jedná s jiným klientem a zavolá mi. A měl pravdu: zavolala velmi brzy. Napsala si čisla - zopakovaly jsme si je ještě jednou. Co kdyby došlo k nějaké chybě?
Ještě mi řekla:
"Cokoliv budete potřebovat upřesnit, tak chtějte k telefonu mě. Až do Vašeho odjezdu se o Vás budu starat."
Pracovnice cestovní kanceláře se mi věnovala - odpověděla mi na jakoukoliv, pro někoho možná i směšnou otázku. Přece jenom v cizině ( myslím mimo Evropskou unii ) jsme nebyli již hodně dlouho a nemůžeme vědět, jaké jsou nejnovější platné předpisy.
Při zajišťování nezbytně nutných akcí před odjezdem jsem měla štěstí na samé ochotné pracovníky různých institucí.
Poplatek za zájezd jsem zaplatila hned poté, jak jsem dostala do ruky další dopis s rozpisem cen za vše, co jsme si objednali. Dostali jsme v dopise i pojištění včetně všech potřebných dokladů.
Právě jsem se chystala poznačit do kalendáře datum našeho pobytu v cizině, když došlo ke změně:
cestovní kanceláři se nepodařilo zajistit na námi vybraný termín dost zájemců, tak jsme dostali na výběr buď dřívější termín anebo vrácení celkové sumy peněz.
Domluvili jsme se doma, že pojedeme. Zavolala jsem do kanceláře, kolik máme doplácet, když pojedeme dřív a tam byly vyšší částky peněz. Dostalo se mi odpovědi, že nebudeme doplácet nic. Prý se jednalo o záležitost cestovní kanceláře, že nedokázala zajistit na námi vybraný termín dost lidí. Poděkovala jsem a pro tentokrát jsem se již nic víc nezeptala.
Do kanceláře jsem ale volala ještě jednou. Z Ostravy se na danou hodinu odletu velmi špatně cestuje. Zeptala jsem se, o kolik minut později bychom mohli být na letišti. Zároveň jsem se ještě zeptala, jestli jsem správně pochopila, že vypsané prohlídky a vstupné dle programu opravdu máme již zaplacené. Můžete si pomyslet, že jsem hloupá, ale raději jsem si to zjišťovala předem. Jeli jsme proto, abychom uviděli co nejvíce a podle toho jsme se i rozhodovali, kolik si vezmeme peněz.
A již nastal onen den, kdy jsme dostali INFORMACE K ODJEZDU. Byly napsány velmi podrobně a obsahovaly i ceny za některé druhy potravin v turecké měně. My jsme si brali jen eura. Co pak se zbytkem tureckých lir? Nakonec nám v obchodě vrátili v TL - tak jsme je nechali ležet na stole v pokoji.
Takže jsem již věděli, kam jít na letišti v Praze a hlavně, v kolik hodin tam musíme být.
A pak přišel ještě jeden dopis. Turecká letecká polečnost ONUR AIR poslala změnu odletu - ale nejednalo se o žádný velký časový rozdíl, jednalo se jen o několik minut...
2. ...PUTOVÁNÍ ZAČÍNÁ CESTOU DO PRAHY NA LETIŠTĚ
Když jsme dostali druhý dopis s termínem odletu, tak jsem znovu hledala v jízdních řádech nejen vlaků, ale dokonce i autobusů. Nestačila jsem se divit. Čemu? Dalo by se napsat, že asi za 35 let se v jízdním řádu ve směru do Prahy v nočních hodinách nic nezměnilo. Zůstala pouze jediná možnost nočním rychlíkem ze Slovenska. Jenže bylo zapotřebí řešit situaci dál. Byli bychom v Praze velmi brzy ráno a co dál?
Čekat v noci někde v Praze?
První přímý autobus na letiště by přijel později, než jsme měli být na letišti.
Rozhodovali jsme se o různých možnostech. Nakonec jsem sedla k notebooku a napsala dotaz spolužačce Marii. Nepojedu přece do Prahy a teprve tam v noci zjišťovat, jakou jízdenku a hlavně za kolik korun si máme někde zakoupit? V noci budeme rpzespalí. Nevím, jak jsou osvětleny jízdní řády a kde bychom zakoupili potřebné jízdenka na mestskou hromadnou dopravu. Zeptala jsem se spolužačky Marie. Obratem mi přišla odpověď od ní - cituji:
"Takže mám návrh.
Přijedete do Prahy v pondělí odpoledne,já tam dopoledne budu v kurzu franiny.Přespíte u mně a já s vámi na letiště pojedu.
Bude to pro vás pohodlnější,než se někde potloukat v zimě po nádraží.Je to prosba a zároveň rozkaz!
Alespoň jednou Ti mohu splatit dluh z mládí.
Co já jsem se u Vás napřespávala.
Aspoň poznáš mé nynějši bydliště.Jen se trochu potrápíte se zavazadly.
Emo,jen podotýkám,že bydlím na okraji Prahy,ale spojení je výborné.
Těším se Marie"
...je rozhodnuto. Otevírám webovou stránku Regiojetu a objednávám jízdenky na cestu z Ostravy - Svinov do Prahy. Chvíli jsme uvažovali o tom, jestli je moudré objednávat hned i zpáteční jízdenky. Když jsem se dozvěděla, že se dají přeobjednat patnáct minut před odjezdem, tak bylo rozhodnuto. Objednaly se jízdenky tam i zpět.
V pondělí jsme se vydali na cestu do Prahy. Marie věděla, v kolik hodin přijedeme. Řekla, že nás bude čekat u východu.
Regiojet přijel do Ostravy - Svinova přesně. Cestou jsme si četli noviny a ani jsme nezjistili, že se již blížíme k hlavnímu městu. Podívala jsem se na hodinky - nemáme vůbec žádné zpoždění.
Vlak vjel na hlavní nádraží v Praze. Vystoupili jsme z vagonu a šli k východu z nástupiště. Dívala jsem se tím směrem a uviděla jsem přicházet Marii. Vyšli jsme společně před budovu Hlavního nádraží a domluvili se, že se zavazadlem nebudeme chodit po Praze. Vydali jsme se s Marií k ní domů.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/196108
Bydlí v Praze - Západ. Rozhlíželi jsme se kolem sebe, když jsme přestoupili na autobus. Uvnitř jsme si mohli sledovat, po jaké trase autobus jede. Mají stejné mapky autobusových zastávek jako v Olomouci a u nás.
Po vystoupení z autobusu jsme prošli částí Prahy - Vestce - cestou jsem si prohlížela okolí a pořídila si několik fotografií.
Neviděli jsme se déle než dva roky, takže bylo o čem vyprávět. Všichni se známe ze střední školy. Marie si zkusila na tabletu napsat pozdrav na nástěnku třídy. Domluvili jsme se, v kolik hodin budeme muset ráno vstávat, abychom dorazili na letiště včas.
Marie se nabídla, že s námi pojede na letiště. Věděla již jízdní řád.
Ráno se jelo dobře - nebylo moc lidí a my jsme všichni seděli ve všech třech dopravních prostředcích. Na letišti jsme měli dost času. Ještě jednou jsme Marii poděkovali za všechno, co pro nás udělala. Rozloučili jsme se s Marií - vrátila se domů a my jsme vešli do budovy letiště..
O letišti a odletu až v dalším pokračování...
3. ...ODLÉTÁME DO TURECKA
Je úterý, 22. října 2013 - ráno v Praze na letišti Terminál 1 původní název Letiště Terminál Sever. Takový pokyn jsme dostali v podkladech od cestovní kanceláře. Byli jsem za upřesnění místa velmi vděčni. Od doby, kdy jsme byli na pražském letišti naposledy, uplynulo velmi mnoho vody v našich řekách.
Rozhlíželi jsme se po hale, jestli uvidíme někoho, kdo poletí s námi na dovolenou tureckým letadlem letecké společnosti ONUR AIR. Cestovní kancelář nám všem poslala žlutě zbarvené štítky na adresy. Připevnili jsme si je na zavazadla. Právě na takové štítky jsem se dívala a hledala je. Zatím v hale nebyl nikdo se žlutým štítkem naší cestovní kanceláře.
Znali jsme číslo letu OHY242 a věděli jsme přesný čas odletu. Dívali jsme se na světelnou tabuli a pozorovali, kam a v kolik hodin budou lidé odlétat.
Najednou se ve dveřích do letištní haly objevilo větší množství příchozích. Měli na zavazadlech žluté štítky. Už jsme tu nebyli jen my dva, ale bylo nás víc. Hledala jsem očima, jestli je mezi lidmi někdo, kdo bude podávat bližší informace k odbavení a později i k odletu. Zatím jsem nikoho takového neuviděla, ale bylo ještě hodně brzy.
V pokynech jsme měli napsáno, že máme být na letišti v sedm hodin. Za chvíli se objevil muž - sdělil nám, ke kterým přepážkám máme přejít. Jednalo se o tři přepážky. Jako obvykle v našich krajinách se většina lidí postavila bokem vedle první odbavovací přepážky a pochopitelně se tlačila dopředu. V tu chvíli mi bylo hanba.
Času bylo hodně, místa v letadle byla přichystána pro nás všechny, tak p r o č se chovat tak nekulturně?
Ale o tom nemá cenu diskutovat - někteří lidé prostě jiní nebudou...
Jediné, co jsem dělala, tak jsem si všímala, kdo stál hned od začátku před námi. Měla jsem štěstí - jednalo se o hodně vysoké partnery. Navíc měli oba dva více zavazadel, což bylo také trochu nápadnější. Když jsem stála ve frontě, někdo do mně strčil a já jsem se octla před ženou stojící předtím vedle svého partnera před námi. Odstoupila jsem a řekla jsem jí, ať jde přede mně vedle svého partnera. V dnešní době se nedá jen tak podle vidění poznat, jestli se jedná o manželský pár...
Čekali jsme jen několik minut. Ocitli jsme se před přepážkou, za kterou seděla usměvavá, vlídná, mladá žena. Vyzvala nás, abychom vložili zavazadlo - předtím jsme se dívali, jakým směrem ho pokládat, aby ho slečna nemusela brát do ruky dvakrát. Zavazadlo zvážila a přidala nezbytně nutné označení, na kterém bylo PRG, příjmení a různá čísla. Na zavazadle bylo příjmení a křestní jméno slovo BAGS: 1/13 a na dalším řádku PRG a pod ním ANTALYA a na dalším řádku AYT a čísla, která nám nic neříkala. Měli jsme štěstí - kontrolní ústřižek od zavazadla jsme vůbec nepotřebovali. Problémy se zavazadly nenastaly nikomu. Slečnu jsem poprosila, abychom měli místa vedle sebe. Od slečny jsme dostali i letenky. Na dokladu je čas 08:40 a úsek, ve kterém máme určena místa 17E a 17F. Měli jsme štěstí: jedno místo bylo u okna. Sice s pohledem na křídlo, ale to mi vůbec nevadilo.
Odešli jsme k pasové kontrole - tam nebyly vůbec žádné problémy. Prošli jsme dál až k prostoru, který byl určen pro náš let.
Dívala jsem se z obrovských oken na plochu letiště. V Praze bylo zrána zamračeno, ale my jsme nakonec měli štěstí. I v Praze se s námi rozloučilo krátce před našim odletem sluníčko. Pozorovala jsem přistávání a odlétání letadel. Ale hlavně jsem měla možnost vidět nakládání našich zavazadel do letadla letecké společnosti ONUR AIR.
Měli jsme možnost si zajít ještě na WC na zemi, za chvíli bude již jen možnost ve výšce v letícím letadle. Měli jsme možnost se posadit a chvíli čekat, co bude dál. Nečekali jsme dlouho.
Za chvíli se ozvalo hlášení a my jsme mohli začít nastupovat do letadla. A tady nastal problém - lidé se nevyznali v tom, jaké mají číslo. Nevěděli, kam si mají sednout. Naše slečna u přepážky nám čísla řekla a navíc byla tak laskava, že je nám na letence podtrhla. Dívali jsme se dopředu a viděli jsme, kam až půjdeme. Nebylo to ale jednoduché - někteří neukázali letušce svůj doklad a pak se museli vracet. Určitě si dovede představit, jaká nastala situace v poměrně úzké uličce letadla.
Když se nás letuška zeptala, ukázala jsme jí podtržené číslo sedadla a směr - letuška se usmála a kývla oním směrem. Dostali jsme se na naše místa. Zatím tady ještě nebyl třetí člověk. Využili jsme čas a odložili si bundy - venku již byla zima. Poskládala jsem je do velké látkové tašky s dlouhým zipem, kterou jsem si právě kvůli bundám vezla v kabelce.
Jsme v letadle všichni. Přesný počet lidí v letadle jsem si nezjišťovala, ale dle odhadu nás bylo asi 200. Z okénka letadla jsem viděla přistát nějaké letadlo na přistávací plochu letiště v Praze.
Ozval se hlas kapitána - nejprve turecky, pak anglicky. Bohužel ani jednu z těchto řečí neumím. Pochopila jsem jen některá slova...ale dle mého názoru to nebylo ani nutné. Jsme dospělí lidé a víme, co máme dělat. Prospekty velmi pěkně udělané byly ve foliích u každého sedadla. Byly přehledné a jasně pochopitelné, co bychom měli udělat, k d y b y....ale ono kdyby nenastalo.
Letušky si zkontrolovaly, jestli jsme všichni připoutáni. Startovali jsme přesně na minutu. Žádné výkyvy, vše proběhlo hladce. A jsem jako na divadle:
okénkem na pravé straně mohu pozorovat vše, co je z něho vidět. A bylo toho poměrně hodně. Stačí se podívat na fotografie a můžete letět do dalekého jižního Turecka s námi.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/195515
Seděla jsem u křídla, takže některé obrázky zachycují i křídlo. Nakonec to má i svou výhodu - viděla jsem, co se na křídle mění. Poprvé jsem seděla tak blízko a měla jsem možnost pozorovat klapky na křídle...
Někdy jsme viděli z okna hodně mlhy, jindy mraky anebo hvězdičky. A velmi brzy jsme uviděli hory. Podle slov lidí, kteří to v těchto místech znali, jsme zjistili, že Antalye a její letiště již je blízko pod námi. Pozorovali jsme bílé plochy - vypadaly jako velké bílé "plotny plechu". Později při cestě autobusem jsme zjistili, že jsme viděli různé druhy skleníků.
Cestu pod námi a hory jsme pozorovali oba dva. Neskutečné divadlo, nádherné záběry země, do které letíme na návštěvu...
Slyšíme opět turečtina a poté angličtinu. Letušky opět kontrolují, jestli jsme všichni připoutaní...za chvíli přistáváme. Plavně jsme dosedli na letiště v Antalyi. V letadle se ozval b o u ř l i v ý potlesk, jako poděkování za šťastný a bezproblémový let.
Měla jsem před odletem obavy, jak bychom se domlouvali, kdyby se něco stalo. Mé obavy byly liché: k ničemu nedošlo a navíc letušky si uměly poradit, jak vysvětlit i nám, seniorům, kteří anglicky rozumí jen sem tam nějakému slovu.
Nás čekalo vystoupení z letadla na půdu Turecka. Přistáli jsme v Antalyi. Čekalo nás několik dnů v jiném prostředí.
Jaké asi budou?
4. ... ODJEZD Z LETIŠTĚ V ANTALYI DO BELEKU
A jsme na letišti v Antalyi. Jsem sice dost unavená, ale jsem tady. Kdo by nebyl unaven, když jsem spala jen několik málo hodin? Jsem již taková, když mám někam odjíždět, tak se probouzím častěji.
Jsme na letišti v Antalyi - později jsme se dozvěděli i od naší paní průvodkyně Lucie, že jsme na jejich tureckém. Je to pochopitelné, přece jsme přiletěli letadlen společnosti ONUR AIR. Nestačila jsem se divit, kolik lidí se zde najednou doslova vyrojilo. Připadala jsem si jako v obrovském včelím úlu. Hlučelo to tu dost nahlas.
Již zdálky jsem si všimla lidí s různými cedulkami. Turci vyvolávali a nejhlasitěji zněl ISTAMBUL. S námi letěli lidé, kteří po přestupu do jiného letadla poletí dál.
Měli na cedulkách nápisy - naši cestovní kancelář jsem našla brzy. Navíc Turek volal název, tak jsme šli za ním. A poblíž něho stála pěkná usměvavá Slovenka - dost mladičká - odkázala nás ke stánku s číslem 25 a 26. Ukázala nám, kterým směrem máme jít.
Uposlechli jsme ji a odešli ke stánku naší cestovní kanceláře. Tam byla další příjemná žena - Milan jí řekl jméno a ona odpověděla:
"Autobus číslo 26 bude Váš po celou dobu pobytu."
Zeptala jsem se Milana, jestli mě nahlásil.
Žena odpověděla:
"Přece Vás tady nenechá."
Šli jsme směrem k autobusu. Všimla jsem si čísla autobusu i jména. Říkala jsem si, že si to raději poznačím - aspoň do té doby, než si to zapamatuji. Nastupujeme do autobusu na parkovišti před letištěm v Antalyi. Naše průvodkyně Lucie a turecký průvodce Serkan jsou s námi v autobuse. Je 13:23 tureckého času a v autobusu máme 25°. Náš autobus pojede do Beleku.
Serkan nám rozdává dárek - voda v plastové láhvi dnes z a d a r m o. Příští dny si můžeme u pana řidiče koupit pití vybrané z nabídky pana řidiče. Cestou nám paní Lucie sděluje, co nás čeká - můžeme se rozhodnout a dokoupit si na volné dny zájezdy.
Dlouho se nerozmýšlíme:
zajímá nás město Alanye a pak výlet do vesničky Kojtur. Další dva zájezdy jsme již měly zaplaceny v ceně nám sdělila cestovní kancelář.
Napsala jsem si program každého dne. Poznačila jsem si i ceny zájezdů, které jsme chtěli zakoupit.
Cestou autobusem jsem se rozhlížela a snažila si fotografovat z jedoucího autobusu okolí. Nyní jsme jeli do Aspendos - vesničky s amfiteátrem a akvaduktem. Zastavili jsme tam, abychom si mohli fotografovat. Fotografie najdete zde:
https://emanovotna.zonerama.com/Album/195807
Jak jsme vystoupili z autobusu, hned Turkyně i Turci zpozorněli a začali reagovat na přítomnost nás, cizinců. Uměla jsem se jim vyhnout. Nic jsme nechtěla kupovat, jen fotografovat...Hůř na tom byl Milan - přišla k němu starší Turkyně. Vůbec jí nerozuměl, ona nerozuměla jemu, ale nakonec mu vnutila granátové jablko.
Zastavili jsme u mostu přes řeko Euromedon, dnes Koplučaj.
Všimla jsem si, že tady neměl nikdo zájem něco nakupovat. Vždyť jsme jeli teprve z letiště!
Projížděli jsme městečkem Serik, ze kterého pocházejí olejoví zápasníci. Jejich sochu, bohužel, vyfotografovanou nemám. Byla u křižovatky a autobus jel rychle...Do městečka se dalo zajet místním autobusem, ale to jsme se raději prošli pěšky po Beleku a nazpět jsme šli po pláži podél moře. Pěkná procházka...přece nebudeme v Turecku jezdit autobusem ještě víc, než je nezbytně nutné.
Než jsme přijeli k hotelu, tak jsem si ještě poznačila :
středa ...odjezd v 8:45
snídaně od 7 hodin...večeře od 18:30
Dorazili jsme k hotelu. Chvilku jsme počkali na zavazadla a pak ještě na recepci, než nám dali klíče od pokoje.
Přišli jsme k pokoji v patře a nastal problém - pokoj se na kartu nedal otevřít. Cestou po chodbě hotelu jsem si všimla, že v jednom pokoji je pokojská. Zašla jsem za ní. Zeptala se jí, jestli mluví německy. Zakroutila záporně hlavou. Ukázala jsem kartu. Ona kývla hlavou a šla se mnou. Zkoušela otevřít dveře. Nešlo to...
Řekla: Kaput, "čanč"...
Poděkovali jsme, usmáli se na ni a já jsem zašla na recepci. Bylo to psáno na mé jméno. Recepční zakroutil hlavou, když jsem mu řekla německy, že je karta špatná. Podotkla jsem, že jsme volala i tureckou pokojskou. Vložil čistou kartu do zařízení a pak mi ji podal. Přišla jsem k pokoji a vyzkoušeli jsme kartu. Nová karta byla v pořádku.
Pokoj se nám líbil. Nechtěli jsme se v něm ale dlouho zdržovat. Chtěli jsme se hned jít podívat po okolí a samozřejmě zajít pěšky až k moři...
Názvy některých květů jsme neznali - např. červené "střapaté", anebo drobné žluté kvítky. Moc se mi líbí vysoké suché trávy.
Došli jsme až k moři - zůstali jsme stát a dívat se do dáli...
První den skončil, zbývá již jen zajít na večeři - výběr ze švédských stolů:
nádherně nazdobených velkých mís s různými překrmy, které byly na pěkných malých mističkách různých tvarů... ale o jídelně a hotelu napíši někdy jindy - ještě nemám nahrané fotky z této části hotelu.
5...VSTUPUJEME DO HOTELU CRYSTAL V TURECKU
Autobus č. 26 s průvodkyní Lucií a Serkanem nás přivezl před hotel. Již před hotelem bylo vidět, jak pečují o čistotu - zrovna zde jeden Turek něco zametal. Něco jsem napsala schválně, protože jsem žádné smetí na jeho lopatce neviděla. Ale je fakt, že nosím běžně brýle na dálku a musela bych si je vyměnit za brýle na blízkou vzdálenost. Bylo ale milé vidět, že jim záleží na vzhledu okolí hotelu. Vždyť hosté přijížděli neustále.
Když jsme vešli dovnitř do hotelu a čekali na klíče od pokojů, v tu chvíli jsem se jen rozhlížela. Fotoaparát jsem nevyndávala. Bylo nás najednou před recepcí mnoho. Jeli jsme za sebou - pokud se nepletu - ve třech zcela naplněných autobusech.
Věděla jsem, že se budu do vstupní haly vracet. Měli jsme možnost zajít za chvíli zajít za naší průvodkyní Lucií a vybrat si ze zájezdů. Počítala jsem s tím, že se sem hned vrátím.
Vracela jsem se již s fotoaparátem. Nejvíc mě zajímal lustr a strop. Lustry obdivuje všude, kam přijdu. Tady byl opravdu krásný!
A co teprve později odpoledne, vlastně kvečeru, když se již začíná šeřit a ve vstupní místnosti rozsvítí obrovský lustr?
Pod ním bylo zelené zákoutí. Přesně naproti vchodu stál stoleček, na kterém byla nachystána ochutnávka - malé kousky jen tak na nabodnutí pod poklopem. Kdo chtěl, mohl si poklop odkrýt a nabídnout si sladkost.
Vedle byla skleněná nádoba s pitím a na tácu malé skleničky. Lidé přicházeli a chutnali. Vonělo to tady po skořici...
Když už jsem tady byla, tak jsem se snažila fotografovat tak, abych neměla v záběru lidi. Co kdyby nějakému cizímu člověku vadilo, že je vidět na mých fotkách?
https://emanovotna.zonerama.com/Album/201167
Strop se mi moc líbil. Ale zaklánění se, to se mé krční páteři příliš nelíbilo...
Mám ale dva stropy - druhý je před vstupem do jídelny.
Kromě toho jsem tenkrát udělala i dva fotografie v průchozích chodbách - moc se mi líbila keramika na stěnách.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/205783
Krásné byly i chodby - nejen stěny, ale i podlaha...
V tomto albu jsou jen fotografie z 22.10.2013 - rozdělovala jsem si je nejdříve podle dat. Teprve nyní doma si je rozděluji i podle témat.
Netušila jsem, co všechno zde v hotelu mohu vidět, tak jsme se hned první odpoledne vydali ven se trochu rozhlédnout. Únava se dá přece překonat...
Dnes jsem měla čas, tak jsem ho využila. Co když další dny budou nabité programem natolik, že by mi to již časově nevycházelo?
Bylo by mi to pak velmi líto...
Hned první den jsme se vydali na procházku. V blízkosti hotelu bylo hodně zeleně a nádherných květů v různých barvách...
http://emanovotna.zonerama.com/Album/195666
Další vložené fotografie jsou ukázky různých pozvánek, které nám poslala v autobusu Lucie. Měli jsme možnost si je prohlédnout zblízka...
6. ...TURECKO v jídelně hotelu CRYSTAL
Když jsme jeli někam na jih, tak jsme nikdy nechtěli mít oběd. Stačila nám snídaně a hlavně hodně pití a pak nějaká menší večeře.
Z prospektů jsme věděli, že máme dvě možnosti, pokud se týká večeře:
buď si ji objednat a zaplatit za české peníze ještě tady, anebo pak na místě v Turecku zaplatit za eura. Zvolili jsme si platbu všeho najednou u nás doma za české peníze.
Když jsme přišli první den do restaurace, naše první cesta vedla k nástěnkám. Hledali jsme je, abychom věděli, ve kterých místech jsou. Pro nás tam zatím, žádné sdělení napsáno nebylo. Dalo by se ale říct, že se nás týkalo sdělení jedné skupiny. Zjistili jsme, v kolik hodin budeme odjíždět domů...nebylo to zrovna příjemné zjištění, ale jednou se to dá vydržet vstávat tak moc brzy...anebo možná raději nejít vůbec spát.
Nástěnky jsou ve vestibulu a v průchozí chodbičce vedoucí k jídelně. Tuto část hotelu jsem si pojmenovala jako "předsálí". Byly zde pěkná křesla a pohovky, na kterých jsme mohli posedět a počkat, až se otevře jídelna. Posezení zde bylo velmi pěkné:
strop a lustr v této místnosti byl jiný. Zařízení odpovídalo místu, kde si lidé chtějí na chvilku odpočinout a mít možnost dívat se na okolí.
Odsud se vcházelo do obrovské jídelny. Sniděna byly již od sedmi hodin ráno. Když jsme odjížděli na dvoudenní výlet do PAMUKKALE, tak jsme šli na snídani dřív. A v den odletu jsme měli možnost "posnídat" mezi 24 hodinou a 0:30 - pak se již měla donést zavazadla z pokoje. My jsme si je vzali hned a zároveň odevzdali koíč od pokoje. Večeře byly od půl sedmé večer - je třeba si uvědomit, že zde je posunutý čas o hodinu proti nám...obojí jídlo jsme si vybírali my sami - byly nachystány bohaté švédské stoly.
Na snídaních bylo pečivo:
nyní myslím několik druhů chleba - část již byla nakrájena a přikryta běloskvoucím ubrouskem. Ležel tam dlouhý zoubkovaný nůž - kdo chtěl, ukrojil si sám. Byly tam i bagety a několik různých druhů kulatých housek - měli tam i tmavé pečivo s různými semínky. Bylo výborné!
Bylo to nachystáno v levé části místnosti - dalo by se upřesnit:
naproti velké keramické ozdoby visící na pravé straně velké jídelny.
Uprostřed mezi nimi dávali zaměstnanci kuchyně jejich velmi čertsvě upečené různé druhy - sladkého i slaného pečiva - buď z lístkového anebo kynutého těsta. Všechny druhy jsme ale nevyzkoušeli. Výběr byl obrovský!
Poslední dva dny našeho pobytu jsem chtěla chodit na snídani co nejdříve. Měla jsem k tomu svůj důvod. Mezi hosty přibyla i početná skupina hostů mluvících francouzsky - nevím, z jaké země byli. Někteří z nich se chovali tak, že mi stoupal tlak. Nabrali si plné talířky, uždibli z něčeho, pak z dalšího a nakonec nechali stát na talířku...
Copak se takto chová starší člověk?
Byli tady i rodiny s malými dětmi, ale chovali se jinak: rodiče na děti dohlíželi.
K jídlu jsme si mohli vybrat dle vlastní chuti - a vězte, že bylo z čeho vybírat! Kdo chtěl teplé jídlo, měl možnost z různých druhů od mléčného, až po různé druhy párků. Samozřejmě zde byla i vajíčka. A jaké druhy různých müsli do jogurtů? Nestačila jsem je ani spočítat. Podobně jsme na tom byli i se sýry - ovčí byl vynikající! A salámy? Já je osobně nemusím, ale jeden malý plátek jsem za dobu pobytu tady ochutnala. Ráno i večer jsme si mohli vybírat z velkého množství různé zeleniny - kromě jiného bylo vynikající bílé zelí. Zřejmě bylo jen spařeno a ochuceno výbornou zálivkou. A kdo má rád olivy, ten si mohl vybírat také.Moc se mi líbily mísy na saláty - vypadaly jako otevřené obrovské květiny z bílého porcelánu.
Kdo měl chuť a má to rád, tak zakončil svou snídani něčím z obrovského výběru malých kousků sladkého cukroví, ale i pečiva, které hodně připomínalo naše kynuté koláče s ovocem - višně, meruňky. To se jim moc povedlo - odpovídalo to spíš naší kuchyni, nebylo to přeslazené a nebylo v tom moc tuku...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202001
A k pití? Velký výběr kávy, capuccino, kakao a dál jsem se ani nepodívala. Samozřejmě byla možnost čaje. Já jsem si chodila i pro hrnek mléka. Kromě teplého, bylo k dostání i studené.
A na druhém konci obrovské jídelny bylo možno si vybrat z několika druhů džusů. Chutnal nám višňový. Dalo se nalít i jablečný, pomerančový, ananasový anebo čistá voda - možná minerální, to nevím...
Kromě obrovské hlavní jídelny, byly tady ještě vlevo i vpravo specializované jídedlny:
vzpomínám si na asijskou a italskou, ale uvnitř jsme nebyli.
Vzadu za hlavní jídelnou byla velká jídelna venku na terase. Bylo vidět kuchaře, jak tam připravují grilované maso. Jednou jsem chtěla ochutnat, tak mi Milan donesl kuře s vynikajícím kuskusem. Zeleninu jsme si přidali sami dle našich chutí.
Málem bych zapomněla na ovoce:
bylo nachystáno ve velkých dost vysokých mísách uprostřed dlouhých stolů u snídaně. U stolu s vyřezávanými dyněmi - ty tam byly jednou večer - byly ráno nachystány melouny jako malé kuličky. Vypadalo to nádherně. Večer byly nachystány na terase - hned kousek ode dveří. Před ovocem byly nakrájeny kousky melounů.
Kdo se chtěl něčemu přiučit, tak měl možnost večer. U jednoho stolku stál mladý cukrář a přímo na místě ukazoval, jak ozdobí talíř se zákuskem. Obrázky mám, ale u jiného dne, takže budou později.
Jediné, co mi osobně vadilo, byla chamtivost některých hostů - divili jsme se totiž, že je nás v jídelně málo, ale již není káva.
A pak jsme pochopili proč:
byli mezi námi lidé, kteří si kávu brali do termosky a odnášeli si asi k moři...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202577
V letním období sedává hodně lidí u jídla na terase, která je hned vedle hotelového bazénu. Ráno jsem se tam chodila podívat na východ slunce, které se "prodíralo" mezi palmami ve zdejších prostorách...
7. TURECKO ... jedeme do ANTALYE
Ve středu 23.10.2013 nás čekal výlet do Antalye.
Odjíždět se mělo v 8:50 autobusem č. 26 s průvodci Lucií a Serkanem.
Nevím, jak ostatním, ale mi vyhovovalo, že jsme měli dva průvodce:
když náhodou potřebovala Lucie ujištění se v tom, že nám řekla všechno, tak se domluvila turecky anebo anglicky se Serkanem. Někdy Serkan sám něco doplňoval. Starali se o nás skvěle, nejenom oni, ale na jednom výletě i Stáňa.
Hned ráno jsme se v autobuse dozvěděli telefonní číslo průvodkyně Lucie - co kdyby se někdo z nás někde ztratil a potřeboval její pomoc?
Cestou jsme se dozvídali nejenom kudy projíždíme, ale i různé zajímavosti. Dnes jsme jeli směrem na Serik - první město, když jsme vyjeli z Beleku. O tom, že se jedná o město zápasů, jsem se již zmiňovala. Sochy zápasníků jsme ale míjely vždy u křižovatek, takže se mi je pořádně nepodařilo vyfotografovat.
Z okna jsme viděli samé otomotivy. Všude jen samý prodej a servis aut. Lucie nám vyprávěla i o tom, že její tatínek - automechanik vlastní salón na auta. Když byl za ní v Turecku, tak pátral, p r o č jsou všude servisy na auta. Nedopátral se.
Ve městech se vše soustřeďuje doprostřed měst. Najdete tam nejlepší autoservisy. Auta jsou v Turecku dražší. Levnější model ojetého auta je od 100.000,-, nová auta od 400.000. V Turecku se platí silniční daň několikrát ročně podle druhu auta. I benzin je tam dražší - nepoznačila jsem si cenu, protože jsem mezitím i fotografovala během jízdy autobusem.
Dozvěděli jsme se i průměrný plat - 350 až 400 euro. Právě proto je zde místní bakšiš. Lidé jsou na to zvyklí. Počítají s tím a dávají spropitné, protože vědí o nízkém zádkladním platu. V lepší restauraci se pohybuje až kolem 10 %.
Jsou zde olivové háje. Nejlepší olivy jsou odsud. Místní fabriky zpracovávají olivy.
Dnes jsme se dozvěděli i o pracovních dnech:
mají šest pracovních dnů, i na letišti, ale veřejná sféra má jen pět pracovních dnů. V průběhu roku velmi stoupá mimosezónní nezaměstnanost. Lidé se v letním období snaží co nejvíce ušetřit na zimní období.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202274
Dnes jsme jeli do Antalye. Cestou jsem fotografovala z okna autobusu.
Po vystoupení jsme nejprve šli s oběma průvodci. Později jsme si při prohlídce městem fotografovali všechno, co nás něčím zaujalo.město
https://emanovotna.zonerama.com/Album/200373 cestou a v Antalyi, firma Argos
je klenotnická firma. Uvítala nás tam výborně česky mluvící žena. Seznámila nás s různými druhy materiálů, které při výrobě šperků zpracovávají. A pak jsme se vydali na prohlídku firmy ARGOS. Někteří se jen dívali, jiní vybírali a kupovali...
Nakonec ale většina z nás se nazlobila na starého pána. Museli jsme na něho velmi dlouho čekat. Měl prý problémy se svou bankou...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/200414 květiny a fontány, Turkyně na ulici
Všude okolo nás bylo hodně krásných květin. Zaujaly mě i fontány. Ale co víc?
Sedící Turkyně kdekoliv...
Dnes jsem si uvědomila, že jsem zatím ještě na Zoneramu neuložila fotografie pořízené fotoaparátem OLYMPUS.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205744
Tady je jedna z procházek Antályí...staré město, moře...fontány, nové krásné budovy...pomalu usychající strelicie ve městě.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205767 TURECKO v Altányi a cesta zpět
Na prvním obrázku je fotografie místa, poblíž kterého jsme se měli setkat všichni před odjezdem dál. Další fotografie jsou pořízeny z jedoucího autobusu.
8. ...TURECKO vodopády KURŠUNLU v ANTÁLYI
Cestou autobusem do Antálye jsme se dozvěděli mnoho zajímavého. V Antályi je LARA pláž - je jen patnáct minut od moře. Jsou u ní hotely s pěti hvězdičkami. Vypadaly moc pěkně. V naší zemi se prodávají zájezdy do Antálye na Lara pláž - je písčitá.
Dále mluvila Lucie o pláži Konjalty - nachází se směrem na Kemer, SZ část. Na této pláži jsou oblázky. Do této oblasti v České republice zájezdy neprodávají.
Centrum města je postavené na skále. Dlažba je zde kluzká, je zapotřebí dát pozor při chůzi po ní.
Přístav je vytesán do mramoru. Vodopády KURŠUNLU padají do moře - asi čtyřicet metrů. Jsou v nádherném chráněném parku hned za městem v údolí. Procházeli jsme parkem - kvetlo toho tady hodně. Celou cestu parkem jsme měli před očima moře.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202559 vodopády Kuršunlu
... my jsme viděli tak mohutnou sílu vody poprvé. Připadalo mi to jako zázrak, když shora padala voda do moře. Většina z nás tam stála s němým úžasem ve tvářích. Byl to nádherný zážitek...
Další jsou vodopády DUDEN - jedná se o název řeky. Nacházejí se hned za městem nám bylo řečeno cestou autobusem.
9. ...TURECKO ANTALYA bazar, doprava, mešita
Cestou do Antalye nám Lucie vyprávěla o tom, jak Turky provází šperky celým životem. Při narození dostává dítě šperk. Další dostává při mužské obřízce. Ta se prováděla a provádí stále v období od 6 do 12 let. Turci obřízku slaví. Posílají pozvánku. Oblékají si tradiční oblečky. Lucie nám poslala na ukázku pozvánku. Vyfotografovala jsem si ji a mám ji uloženou mezi fotografiemi. Ceremonie slouží k tomu, aby podpořila obřízku. V dnešní době se již koná pod narkózou. Dřív tomu tak nebylo. Dávají se malé dary ze zlata - místní mince z 23 nebo 24karátového zlata. Bývají to speciální karty s vlepeným a zaletovaným zlatem. Pak se modlí, jdou se naobědvat. Pak jdou v průvodu městem.
Chlapec je na korbě vozu. Jede kolona aut, houkají a bubnují. Je to pro ně hold. Chlapec postoupil do vyššího věku. Pak jde do nemocnice na obřízku.
Záleží jen na rodině, jestli se jedná jen o jejich chlapce, anebo jestli se spojí víc rodin a dělají vše najednou pro více chlapců.
Lucie nám vyprávěla nejenom o obřízce, ale i o zásnubách. Při zásnubách dostávají ženy zlato.
A jak vypadají zásnubní prsteny? Bývají svázané - rozstřihnou se, nasadí na prst a pak už vznikl závazek. Není ale určeno, do kdy se má konat svatba.
Vyprávění o vaření kávy bylo pro mě nové, neznala jsem tento turecký zvyk:
- byla-li káva sladká, pak nevěsta svolila, že nastávající ženich postoupil do dalšího kola a může posedět. Bude svatba.
- byla-li káva slaná, musel odejít.
Podala-li žene kávu sladkou, museli rodiče od ženicha koupit zlato - řetízek a náušnice anebo celý set.
Lucie pracovala ve zlatnictví. Dostala krásný set od paní tchyně. Dárek se dává na oficiálních zásnubách. Lucie nám vyprávěla o zahradní party. Zásnuby se dělají v hotelech s hudbou - nejedná se ale o hostiny s jídlem. Jedná se o oslavu s pozvanými lidmi.
Věděli jste o tom, že několikaposchoďové dorty na svatbách bývají z polystyrenu? Píši nyní o těch dortech, které krájí nevěsta s ženichem...
Repliky dortů se jen "nakrajují" - řez se nedokončuje.
Dorty, které dostávají svatebčané bývají nachystané již nakrájené na jednotlivé kousky. Zřejmě proto, že turecké svatby mívají proti našim velmi mnoho svatebních hostů Osobně si nedovedu představit svatbu, na které je 500, 1000 nebo 1500 hostů. Tak velkopu svatbu bych já určitě nezvládla...
V Antalyi nám naši průvodci ukázali STARÉ MĚSTO. Uviděli jsme i moře...
http://emanovotna.zonerama.com/Album/202577
S průvodci jsme šli společně k jednomu bazaru
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202839
- byl poblíž mešity, do které jsme se na zpáteční cestě zašli podívat.
Pak s námi prošli částí města. Ukázali nám, jak jít k Hadriánově bráně. Odpověděli na otázky lidí a my jsme se pak rozešli tam, kam jsme se chtěli jít podívat.
Naše cesty vedly k Hadriánově bráně a jejímu okolí. Rozhlíželi jsme se kolem sebe.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202889
Ve druhé mešitě nás bylo najednou víc. Zdálo se mi, že je tady mnohem víc různých zdobných prvků, např. zajímavé hodiny...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202754
Procházeli jsme úzkými uličkami a rozhlíželi se kolem sebe. Na některých místech si prodavači četli noviny, jinde si hráli nějaké stolní hry.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202606
V jedné ulici jsme viděli i sochu ženy ze zlata - i o tom mluvila Lucie...
Zlaté sochy jsou repliky. Jsou na nich ženy s pomeranči.
V září se koná v Antalyi mezinárodní filmový festival.
A ještě jedna další akce se koná koncem září - zdejší Oktoberfest. Mají tady českého sládka. Pivovar patří do skupiny Pilsner. Slavnosti se podobají německým, včetně krojů. Vystupovala tady skupina - německy. Když se s nimi bavili, zjistili, že se jedná o Čechy...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/202770
Viděli jsme různé dopravní prostředky. Poblíž tramvajové trati stály kočáry s koňmi. Na několika místech jsem viděla stojany pro kola. Mohli jsme si prohlédnout několik různých právě zaparkovaných motorek. O autech a autobusech nemá cenu mluvit - v jednotlivých typech se nevyznám.
Dívali jsme se za výklady obchodů, jen tak ze zvědavosti a snad i pro porovnávání...Některé šperky byly zvláštní - vypadaly pěkně.
Pokud se týkalo různých druhů občerstvení a restaurací - bylo jich tady velmi mnoho. Před některými stáli jejich zaměstnanci a lákali kolemjdoucí dovnitř. Měli velmi pěkné poutače s velkými barevnými obrázky jídel.
Antálye je krajské město v regionu Akdeniz. Lucie nám vysvětlovala:
Ak = bílé, Deniz = moře
Před 50 - 80 lety zde žilo asi 50.000 obyvatel. Moře je tady bílé, průzračné.
Opakem je Karadeniz = Černé moře
Dozvěděli jsme se ještě i o zemědělství - hlavně ovoce, zelenina a květiny. Lucie vyprávěla i o tulipánech.
Nevím, jestli víte, že tulipány se dovezly do Holandska z Turecka. Vyprávěla nám o tom Lucie. Již jsem o tom ale věděla. V jednom dílu o zahradách vysílaném v České televizi jsem se o tom dozvěděla. Ukazovali tam tenkrát i písemné doklady.
Ve 12.56 je v autobusu 25°.
Když jsme šli s Lucií a Serkanem na procházku Altányí, všimla jsem si u bazaru nádherných kusů stavebních kamenú s ozdobnými rostlinnými motivy.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205710
Vešli jsme i do bazaru. Na zpáteční cestě jsme se zastavili a vešli do mešity. Měli jsme možnost prohlédnout si pod sklem, jak vypadala kanalizace.
Možná by Vás mohla zajímat, jaké dary se dávají na tureckých svatbách. Mají dvě možnosti: zlato anebo peníze. Nevěsta dostává zlato - to má pokrýt náklady pro nevěstu. Ženich dostává peníze.
U svatby mají na sobě stuhy. Na ty se připevňují dary - nevěstě šperky, ženichovi propíchnuté peníze.
Když se rozvedou, pak nevěstě náleží všechno zlato. Lucie nám vyprávěla o vlastních zkušenostech. Provdala se do turecké rodiny. Její manžel je jedináček. Zpočátku se divil, že chce Lucie pracovat i po svatbě. Turkyně po svatbě většinou zůstávají doma.
10. ...TURECKO jedeme na dvoudenní výlet
...je čtvrtek, 24.10.2013 - všichni víme, že musíme sbalit své věci a vzít je na dvoudenní výlet. Jen jeden muž, o hodně starší než my, si klade podmínku:
chce, aby mu věci nechali tady v hotelu, když se sem budeme vracet...
Nedovedla jsem si předtsavit, jak může někoho napadnout, že:
- se bude vracet do stejného pokoje?
- kdo se mu bude o jeho věci starat? Kdo ponese záruku za to, že vše bude v pořádku?
Ale ono nemá cenu na tohoto pána vzpomínat. Neustále měl nějaké problémy, neustále jsme na něho museli někde čekat - jednou byli lidé hodně naštvaní. Čekali jsme na něho celou hodinu a ještě dalších dvacet minut. Měl prý problémy se svou bankou. My jsme čekání na něho zvládli v klidu - jsme na to zvyklí z různých akcí, které jsme pořádali. Ale ostatní lidé byli hodně nazlobení...
Co měli dělat průvodci jiného?
Copak mohou starého člověka ( nevím zda měl 84 nebo kolik vlastně měl roků ) nechat v úplně cizím prostředí, když jedeme jinam?
Bylo to ale od něho vůči nám ostatním velmi nezoodpovědné. Stačilo, kdyby před odjezdem z naší republiky, požádal banku, aby mu zvýšila denní limit výběru hotovosti. Anebo měl také druhou možnost:
nejdřív si spočítat, kolik již v daném dnu utratil. Pak by věděl, že již takovou hotovost v onom dnu nemá k dispozici.
Každý jsme jiný a někomu je úplně jedno, že na něho čeká celý autobus. Není schopen ani říct: Promiňte...
Cestou autobusem pozoruji okolí - pro mě tak nezvyklé - a fotografuji za jízdy autobusem všechno, co se mi jen trochu líbí.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/204635 jedeme do PAMUKKALE
Na odpočivadle jsem si všimla, jak vysoko tady vyrostl pyrocanthus. Dá se to srovnat s člověkem. Jsem zvyklá při chůzi se dívat na zem, abych náhodou o něco nezakopla. Všimla jsem si, že na červené hadici sedělo saranče.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/204090 TURECKO na odpočivadle
Právě tady na prvním odpočivadle jsme si koupili dvě knihy. Ať jedeme kamkoliv, vždy si dovezeme domů nějakou knihu. Nestačím se divit, jak někdo mohl pustit do tisku knihu o Turecku s tak velkým množstvím chyb. Kniha je na křídovém papíře, má mnoho nádherných fotografií a pro nás hodně cenných faktografických údajů. Přece jenom o tak obrovské zemi víme jen velmi málo. Stačí si jenom vzpomenout, jak a co jsme se učili v hodinách zeměpisu za našich dob, kdy bylo jen několik málo map...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/204727 fotky hor z jedoucího autobusu
Další album nám ukáže nádherně rozkvetlé žluté květy - nám připomínají krokusy, ale nevím, jak se tady žluté květy jmenují...
Dlouho jsme se rozmýšleli, jestli je moudré jet tak daleko na jih. V létě bychom nejeli. Samozřejmě se koupat dalo - ale takové fotografie sem dávat nebudu.
Zajímali jsme se hlavně o památky. Žluté květy se hodně podobaly krokusům, ale byly to prý nějaké šlechtěné - nevím, jestli měli lidé pravdu, ale říkali to.
Jestli příští rok někam vyrazíme, to vůbec nevím. A kam to bude? Pokud nějaké další cestování bude, pak zřejmě úplně jiným směrem. Nejraději jezdíme tak, abychom byli večer doma. Jinde, než ve své vlastní posteli se nevyspím a pak se nemohu hodně dlouho zbavit únavy.
Jih Turecka je hodně odkázán na sezónní zaměstnání - v zemědělství, v cestovatelském ruchu...hodně se tu staví a dle sdělení průvodkyně, která tu žije již několik let, staví se velmi rychle.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/204100 jedeme na dvoudenní výlet do PAMUKKALE - HIERAPOLIS
o dvoudenním výletu budu pokračovat v dalším dílu našeho putování po jižní části Turecka
11. TURECKO ...PAMUKKALE
Snídaně byla domluvena na 6:30. Odjíždět se mělo v 8:00 - nakonec se odjíždělo o pět minut později. Cestou jsme poslouchali další vyprávění Lucie. Tentokrát začala hned zrána s několika málo tureckými slovíčky. Mám nějaká poznačená, ale sem je vkládat nebudu.
Dozvěděli jsme se různé informace, např.:
rozměry Turecka 1650 délka, 550 šířka - 800 km2 a 80miliónů obyvatel. Turecko je prý 36. nejdelší zemí na světě.
Pokud se týká Turecka, pak 97 % se rozkládá v Asii a 3% v Evropě.
Mluvilo se i o zavodnění Turecka. Spodní vody je dostatek. Budují se přehrady - je jich 130. Nad Antályí je vidět A.přehrada. Lucie nám řekla i o jezerech - je jich v Turecku 300. Největší je jezero VAN - 3700m2 a hloubka 100.
Na dotaz týkající se trčících drátů z domu nám Lucie podala následující odpověď:
dráty trčí z domu kvůli dani z nemovitosti - nemusí ji platit.
Na okolních polích pěstují melouny. Ještě jich bylo na polích hodně.
Vzpomínala na to, že vloni se v listopadu koupali ještě v moři. 3.prosince 2012 byli ještě v krátkém rukávu.Pokud se týká elektráren, v létě se používají sluneční - barely na střechách domů topí i ohřívají vodu.
Měna je turecká lira. V době, kdy jsme tam byli my, 1 euro se rovnalo 2,6 - 2,7 TL. V obchodech jsme se zeptali, jestli smíme zaplatit eurem. Prodavač vzal do ruky kalkulačku a ukázal propočet.
Lidé se zeptali i na to, zda žijí v Turecku modroocí lidé - ano v horní části Turecka.
A pak se zeptali i na odchod do důchodu:
dříve se chodilo podle odpracovaných hodin, dnes se chodí v 65 letech.
Samozřejmě nás zajímalo i zdravotnictví a pojištění:
manžel platí za manželku a děti, ještě i za rodiče. Měsíčně platí asi 2000.
Důchod je kolem 1000 TL, spíš jen 700 TL.
Byty se kupují v SITE = středisko. Stojí od 500.000 korun. Platí se měsíční poplatek. Lidé bydlící v těchto bytech dávají odpadky jen před vchod. Mohou si objednat nákup. Postarají se jim o zahradu i bazén.
Mramor jde ve velké části na export. Ale i nejchudší rodina v Turecku má ve své kuchyni mramorovou desku.
...to a ještě více jsme se dozvěděli od Lucie cestou směr PAMUKKALE...
A nyní něco o PAMUKKALE - bavlněné pevnosti nebo Baumwollenschloss=bavlněný zámek:
Ještě před čtyřiceti či padesáti lety bylo PAMUKKALE místem klidu a míru. Posvátný pramen vyvěrá uprostřed několika málo antických sloupů. Byla zde příležitost k tiché meditaci.
PAMUKKALE se nachází ve vnitřní Egejské oblasti, 20 kilometrů od města DENIZLI. Oblast v údolí MENDERES s mírným klimatem během větší části roku má všechny předpoklady, aby zde bylo ideální turistické letovisko.
Tektonické pohyby zavinily propad povodí řeky MENDERES. Vznikly zde velmi horké prameny. Voda jednoho z pramenů s velkým obsahem minerálních látek, hlavně křídy, vytvořila div známý dnes jako PAMUKKALE, bavlněná pevnost nebo Baumwollenschloss=bavlněný zámek.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205332 PAMUKKALE
V těchto místech je úrodná půda. Je zde rozmanitá vegetace. Na jaře a počátkem léta lze pozorovat pečlivě seřazená pole bavlny. Bavlníkové plantáže vypadají jakoby byly pokryté sněhem.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/204203 příroda jako mocná čarodějka v PAMUKKALE
Do PAMUKKALE jsme přijeli od DENIZLI. Měli jsme možnost dívat se na skalní plošinu stoupající z údolí do výšky. Kopec vypadá z dálky jako velká bílá skvrna. Je pokryt mnoha terasami a bazény.
Přírodní úkaz se podobá zamrzlým vodopádům. Díváme se na bílé krápníky. Jsme na místě, kde rostou oleandry. Můžeme poslouchat šplouchání horkých pramenů. Pomalu k nim jdeme - až úplně nahoru a rozhlížíme se. Nahoře již je mnoho lidí - jsou mezi nimi i Japonci s rozevřenými deštníky. Chrání se před sluncem. Pramenitá voda vyvěrající na povrch je roztokem soli vápníku. Rozkládá se na oxid uhličitý, uhličitan vápenatý a vodu. Oxid uhličitý se uvolňuje do vzduchu. Uhličitan vápenatý se odděluje od vody a vytváří šedobílé vápencové usazeniny. Koryta vodních toků jsou plněna usazeninami a vodou. Voda teče dolů po svazích do bazénků. Když je zaplní, teče do menších bazénů v okolí. Když voda zanechává vápencové usazeniny, tak vznikají vrstvy, stupně teras nad sebou a kapky v podobě krápníků - jako v jeskyni DAMLATAS v ALANYI.
Kromě bílé vrstvy vápence můžete ve zdejší přírodě pozorovat i jiné barvy - žluté, červené a zelené pruhy přes bílé vápence.
Voda teče otevřenými kanály - stoupá nad ní pára. Teplota vody, která vytéká z horkých pramenů nahoře a vytváří travertiny, klesá ke 33°C. Je stále dost horká, takže se v nekrytých bazénech a na terasách mohou lidé koupat. Musí tam ale vstoupit bez jakékoliv obuvi.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205200 květiny, kohouti v oblasti PAMUKKALE
Projížděli jsme městem DENIZLI. Město má ve znaku kohouta.
V Turecku se koná soutěž v kokrhání. Jde o to, který kohout kokrhá co nejdéle.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/733143
Na mnoha místech byli vidět kohouti - na mostech byli kohouti vždy uprostřed a dalo se je docela dobře rozeznat i z jedoucího autobusu. Než jsme vjeli do tunelu, tak na obou stranách před vjezdem, byli kohouti a pak větší obdélníková plocha plná květin.
V PAMUKKALE jsem viděla oplocené místo, ve kterém se pohybovali kohouti a slepice. Na několika místech jsme viděli sochy kohouta.
Toto je jen část PAMUKKALE. Bude ještě i HIERAPOLIS z téhož dne a pak budou PAMUKKALE z jiné strany a dalšího dne při našem návratu. Dost jsme věděli předem. Viděli jsme i fotografie od spolužačky Marie, ale být na místě - to je n á d h e r a stát u toho, co dokáže příroda vytvořit.
12. TURECKO ... HIERAPOLIS
Naši průvodci nás všechny dovedli k terasám PAMUKKALE.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/204203 24.10.2013 TURECKO PAMUKKALE
Tam jsme se rozdělili. Někteří, přesněji řečeno většina z nás, již neměli zájem pokračovat dál a objevovat dávno zaniklý svět...
My jsme patřili k těm, kteří se vydali s průvodci na prohlídku HIERAPOLIS.
Slunce pálilo, ale nám to nevadilo. Šli jsme po chodníku a dívali se kolem sebe. Vždycky je zajímavé pozorovat, co se již podařilo archeologům najít.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205636 24.10.2013 TURECKO HIERAPOLIS
Když už jsme tady, tak si přece nenecháme ujít procházky mezi pozůstatky dávné civilizace.
Město HIERAPOLIS bylo založeno v těchto místech ve 2.století př.n.l. Město se nenachází na hlíně nebo na skále. Město je na pevných vápencových vrstvách, které vytvořila vápencová voda. Tekla tudy po staletí a zvýšila úroveň náhorní plošiny.
HIERAPOLIS může znamenat "svaté město" kvůli vysokému počtu chrámů v něm. Dá se ale předpokládat, že HIERAPOLIS není původní význam názvu.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205332 24.10.2013 TURECKO... PAMUKKALE
Město sousedí s terasami PAMUKKALE.
HIERAPOLIS bylo založeno pergamonským králem Eumenesem. Město dostalo název podle manželky zakladatele Pergamonu, Telesphora. Její jméno bylo Hiera nebo Hiero.
Nejsou žádné jednoznačné záznamy o založení města HIERAPOLIS. Víme, že město pojmenované Hydreia ( bohaté na vodu ) je shodné se jménem DENIZLI. Město existovalo až do konce římského období. Království Pergamon bylo převedeno v roce 129 př.n.l. pod římskou vládu jako část asijské provincie. Pozdější záznamy se týkají hlavně série zemětřesení.
V HIERAPOLIS bylo množství židovských kolonií. Stejně jako v jiných městech se zde stalo křesťantsví aktuálním. Apoštol Filip strávil zde poslední roky života a byl zde i pohřben. V 6. století byl biskup města HIERAPOLIS povýšen císařem Justiniánem na arcibiskupa. Všechna jména významných osobností města na různých nápisech jsou řecká, nebo římská. Obyvatelstvo města bylo složeno z Řeků. Náboženství ukazovalo na silný vliv Anatolye. Byla zde uctívána většina řeckých bohů, ale i místních bohů.
Charakteristické prvky pro tuto oblast:
četná zemětřesení, podzemní zásobník plynů a vody s obsahem minerálů a dalších sloučenin.
Doboví autoři rozebírali zajímavý jev, známý jako Plutonium. Jednalo se o trhlinu dostatečně širokou, aby mohl člověk projít. Byla velmi hluboká. Hustá mlha uvnitř neumožňovala vidět místo. Každá bytost, která vešla, zemřela.
Obrovská zvířata, která vejdou do pukliny, ihned kolabují a jsou vynášena jako mrtvoly.
Asclepiodotus navštívil oblast v 5. století. Pokoušel se najít pramen vody. Šel se zavázanými ústy a nosem proti proudu potoka. Náhlé zvýšení hladiny mu zabránilo pokračovat.
Ve druhém století bylo místo přeměněno v turistické centrum. Bylo zde podáváno jídlo a pití. Později zde byl postaven chrám.
Stejně jako v jiných antických městech se i zde konaly atletické a hudební soutěže. Po stadionu ve městě není ani stopy. Usuzuje se, že stadion musel být umístěn na pláni níž. Gladiátorské souboje a přehlídky divokých zvířat se konaly v divadle.
Ale HIERAPOLIS nebylo pouze centrum výletů a zábavy. Bylo zde průmyslové družstvo s vlnou, spolky barvířů, tkalců koberců, výrobců hřebíků a měděného zboží. Všichni byli sdruženi do organizovaných institucí, které byly zodpovědné dokonce i za hroby svých členů.
V HIERAPOLISU je unikátní druh mramoru. Patří k vyváženému zboží. Kvalita tohoto mramoru a barva je přisuzovaná vlivu horké pramenité vody na mramorové podlaží. Až na jednu vyjímku tento mramor nebyl použit na stavby ve městě samotném.
Nejznámější z mnoha významných občanů města byl Antipater, který byl vybrán jako vychovatel budoucích císařů Caracally a Gety. Hrobka Antipaterovy rodiny se nachází na severní straně nekropole ( pohřebiště ), ale jeho vlastní nebyla identifikována.
Nejlepších časů se město dočkalo ve 2. a 3. století. Přítomnost židovské komunity usnadnila šíření křesťanství. Právě zde byl umučen apoštol Filip v roce 80 po Kristu a kostel jemu zasvěcený napomohl růstu důležitosti města za doby byzantské.
Na konci 2.století bylo město sužováno několika epidemiemi moru. Konstantin Veliký později vyznamenal město. Prohlásil ho za hlavní město Frýgie.
HIERAPOLIS a další města byla nepříznivě zasažena křížovými výpravami a nájezdy barbarů. 12.století bylo obdobím rychlého úpadku.
Po zničujícím zemětřesení roku 1219 nebylo nikdy obnoveno. Bylo opuštěno, vydáno na milost a nemilost přírodě.
Dnes v HIERAPOLIS vidíme pozůstatky z římského období. Ruiny zahrnují zbytky městských zdí, základy Apollónova chrámu, místo Plutonium, nymphaneum, divadlo, posvátné jezírko ( nyní zapsané na seznamu jenoho z motelů ), Domitiánovu bránu, vítězný oblouk, byzantskou bránu, sloupovou uličku, lázně, nádrž na vodu, kostely, nekropole ( sbírka hrobek z západní části ) a základy hrobky sv. Filipa na kopci za městem.
Němečtí archeologové pod vedením C.Humanna provedly v roce 1887 první vykopávky. V Německu vyšla sbírka poznámek z vykopávkových prací vedených archeology Humannem, Cichoriem a Judeichem v roce 1889 pod názvem Altertümer von Hierapolis.
V roce 1957 začal práce v oblasti tým italských archeologů pod vedením profesora Paola Verzoneho. Provedli velmi úspěšnou restauraci divadla.
Plán města je trojúhelníkový - rozkládá se od východu k západu. Ulice se protínají v pravém úhlu a vytváří obdélníkové bloky. Ulice byly vyhrazeny pro chodce. Po celé délce města lze projít ulice vedoucí od severu k jihu. Severní brána je lemována věžemi s architektonickou výzdobou.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205690 24.10.2013 TURECKO vracíme se z HIERAPOLIS
13. TURECKO...KARAHYIT
Z PAMUKKALE a HIERAPOLISU jsme se vydali na cestu autobusem. Jeli jsme malé vesničky KARAHYIT. Právě tady jsme měli zajištěné ubytování v místním hotelu.
Když jsme přijeli před hotel, vystoupil Serkan z autobusu a šel pro klíče od jednotlivých pokojů. My jsme chvíli čekali v nádherné, prostorné recepci. Tak velký prostor se hned tak nevidí. Později jsem pochopila, proč je tady tolik místa - jedná se o hotel, do kterého se každou chvíli přistěhovali lidé z dalšího autobusu. Kromě nás přijeli ještě i Japonci a Němci.
Za chvíli jsme dostali klíče. Nasměrovali nás, kam máme jít. My jsme měli ubytování v bloku č. 2 a číslo pokoje 2001. Ubytování se nám líbilo.
V koupelně byl velmi pěkný kouhoutek. Vypadal jako zlatý. Uvažovala jsem chvíli, proč tam asi je ještě tento další kohoutek. Stačilo si otevřít velmi pěknou složku a chvíli číst německy a bylo jasno:
jsme přece v hotelu, kde je možnost lázeňského pobytu s termálními vodami...
https://emanovotna.zonerama.com/Album/205240hotel PAM a okolí
Když jsme vstoupili a vyšli po několika málo schodech, nestačili jsme se divit. Uprostřed budovy bylo velké kolo a v něm hodně krásných zelených keřů a rostlin. Ráno jsem uviděla ve vedlejším vchodu, že uprostřed byla vysoká palma. Uprostřed zeleně v hotelu se zřejmě moc dobře dýchalo v parných letních dnech.
Poměrně rychle jsme se ubytovali - pochopitelně včetně nezbytně nutné očisty - a vypravili se na procházku večerním KARAHYITEM. Měli jsme ještě dost času před večeří. Podle toho, jak nás nasměrovali průvodci cestou autobusem, nebylo nikam daleko.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/206813 večerní procházka KARAHYITEM
Vůbec jsem si neuvědomila, že jsem si mohla ve fotoaparátu ještě vyměnit kartu. Chtěla jsem jenom co nejrychleji ven - prohlédnout si místo, ve kterém přenocujeme a zrána se budeme vracet nazpět.
Prošli jsme polní cestou. Byla hodně zaprášená. A aby nebyla, vždyť všude kolem nás se neustále staví...Viděli jsme u domu různé zemědělské stroje.
Když jezdilo jedno auto za druhým, tak jsme z této silnice odešli. Přešli jsme přes uschlý neoplocený trávník na druhou stranu. Šli jsme touto cestou k hlavní ulici, kterou jsme viděli již dřív z oken jedoucího autobusu. Jezdilo po ní jedno auto za druhým. Najednou se ozval hluk a velmi rychlým tempem se řítila turecká motorka. Když odjela, tek jsme přešli na druhou stranu cesty. Prošli jsme kolem několika rozsvícených obchodů - obchodníci měli venku vystaveno zboží. Všude se svítilo.
O kousek dál uprostřed cesty byla socha - tady se svítilo ještě víc. Zřejmě nejsou zvyklí šetřit světlem. U sochy jsme chvíli počkali až bude silnice bez jakéhokoliv vozidla a šli jsme dál...
Procházeli jsme hlavní osvětlenou ulicí. Dívali jsme se, co kde prodávají. Před námi na konci ulice byla mešita. Večer osvícená vypadala pěkně.
Nazpět jsme se nevraceli stejnou cestou. Zajímalo nás, jak vypadá spodní ulice. Nebyla tak osvícená, ale uviděli jsme, jak vlastně vypadá prostor mezi jednotlivými domky. Bylo poznat, že tady zřejmě bydlí "obyčejní" lidé. Nebylo to tu nijak honosné.
Ale koček, těch taky pobíhalo velmi mnoho...
Když někdy někam vyrazíme, tak se vždycky rádi projdeme cizím prostředím.
14. TURECKO... odjíždíme z KARAHYIT k PAMUKKALE z dolní strany
Noc jsme strávili v městečka KARAHYIT v nádherném termálním hotelu PAM. Ve čtrtek nám bylo řečeno:
v pátek ráno na recepci s kufry v 8:45
Městečko KARAHYIT se nachází v kraji DENIZLI v západním Turecku. Rozprostírá se na úpatí hor, jejichž vrcholky jsou pokryty lesy.
My jsme měli možnost pozorovat, jak v okolí hotely vyvěrají termální prameny. Bylo na ně dobře vidět z recepce, ale ještě lépe z restaurace, která se nacházela v patře. Díváme se na pěkně zabarvený červený travenstin. Pozorujeme stoupající páru. Vyšli jsme ven a ještě před odjezdem jsme se prošli kolem dokola. Času jsme měli dost. Sem se již určitě nedostaneme, tak se chceme podívat, jak to vypadá nahoře hned u místa, ze kterého horký pramen vyvěrá. A nebyli jsme sami, kdo se díval zblízka. Byli tady i Japonci a Němci.
Hotel PAM vznikl v roce 1990. Byl kompletně renovován v letech 2004 - 2009. Bývá otevřen po celý kalendářní rok. Na jedné z fotografií mám vyfotografován kohoutek v koupelně - zlatý. Zřejmě se používá v lázeňské léčbě.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/213154 hotel PAM v KARAHYIT
Kolem hotelu jsou zelené zahrady, ve kterých kvete mnoho růží. I nyní v měsíci říjnu zde kvetlo ještě poměrně hodně růžových, červených a žlutých růží na hodně vysokých stoncích.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/213399 růže u hotelu PAM
Hotel má osm bloků - každý blok má samostatný vchod a uprostřed jsou krásná kola se zelenými keři, květinami a palmou. Hotel má 236 pokojů a 490 postelí. Náš pokoj byl velmi pěkně zařízený. Cítili jsme se v něm dobře.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/213451 termální hotel PAM
Vůbec nám nevadilo, že jsme se sem museli na jednu noc přestěhovat. Cesta na PAMUKKALE trvala velmi dlouho. Kdyby se měla absolvovat během jednoho dne, byli bychom velmi unaveni. TAk jsme měli možnost poznat něco úplně jiného...
Cestou z PAMUKKALE jsem pozorovala okolí z oken autobusu:
https://emanovotna.zonerama.com/Album/206820 jedeme z PAMUKKALE
Vyjeli jsme v 8:49 - v autobusu ukazoval teploměr 12°. Cestou jsme se ještě zastavovali v PAMUKKALE, ale z úplně jiné strany. Než jsme vystoupili z autobusu, abychom si mohli udělat fotografie, tak jsme slyšeli:
odjíždíme v 9.15 minut.
Od Lucie jsme se dozvěděli, že PAMUKKALE je 160 m vysoké a na délku měří 2700 m. V 90.letech zde zrušili hotely. Řekli, že se musí o PAMUKKALE starat. Mají zde zavlažovací systém a regulují, aby prameny nezčernaly. Dnes to tady nebude bílé, ale barevné.
Po vystoupení z autobusu jsme přešli přes cestu. Již zdáli jsme viděli nádherné bílé PAMUKKALE. Dole ve vodě bylo mnoho kachen. Nebyla jsem sama, kdo stál a rychle fotografoval.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/213202 PAMUKKALE zdola a kachny
Kachny tady byly doma - pohybovaly se jistě, bez jakéhokoliv problému. Bylo vidět, že kachny jsou zvyklé na přítomnost lidí. Pohybovaly se v naší blízkosti a vůbec jsme jim nevadily.
Již večer, když jsme se šli podívat na městečko, do kterého jsme právě přijeli, jsme viděli okolo hotelu kočky:
https://emanovotna.zonerama.com/Album/213398 kočky ráno u hotelu PAM
Provázely nás i cestou při procházení městečkem.
Sledovali jsme čas - nasedli do autobusu a pokračovali dál v cestě po Turecku.
15.TURECKO ... jedeme z KARAHYITU
Když jsme byli všichni v autobusu, odjeli jsme směrem k továrně na výrobu koberců. Zajímalo nás, jak se tady vyrábí koberce. Sami jsme si doma také zkoušeli něco vyrobit. Víme, jak namáhavá je práce při ruční výrobě koberců.
Navíc jsme měli možnost sledovat, jak se dělají ruční koberce v Ázerbajdžánu. U nás na výstavě ukazoval výrobu koberců student Rašíd. Vysvětloval všechno pěkně od začátku až do konce.
V továrně již na nás čekala sympatická mladá žena. Později jsme se dozvěděli, že se narodila v Brně, ale nikdy tam nežila - nám na ni prozradil náš manžel.
Provázela nás továrnou po celou dobu prohlídky. Mluvila velmi pěkně česky - svou rodnou řeč nezapomněla. Hned na začátku nás upozornila na následující:
tady v těchto místnostech můžete natáčet i fotografovat, ale až řeknu přestaňte fotografovat, tak to pak nezkoušejte.
Všichni jsme si prohlíželi koberce na stěnách - každý byl jiný. Vešli jsme do další místnosti. Tady vlastně všechno začalo. Když jsem uviděla různá přadena vln, čekala jsem na to, co se dozvíme. Mluvilo se tady o tom, že se na barvení používají přírodní barviva.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/213578 příprava materiálu na výrobu koberců
Tady jsme uviděli i to, co jsme znali jen z četby. Na obrázcích je larva bource morušového. Je tam i kokon a Turek nám ukazuje tenounkou nit...jako zázrak přírody.
Ukázali nám proces zpracování. Viděli jsme i stroje. Ukázali nám, jak se na nich pracuje.
Pěstování bavlny na polích jsme mohli vidět na mnoha místech, kterými jsme projížděli autobusem.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/213618 provoz továrny na koberce
Manžel naší průvodkyně továrnou nám ukazoval, jak se váží suky. Oba dva jsou odborně vzdělaní. Byli jsme v místnosti s dalšími dvěma pracovnicemi. Ty seděla u svých koberců a ukazovaly nám, jak se koberec vytváří.
Dozvěděli jsme se, že koberec z bavlny o velikosti 6 x 6 m se vyrábí 9 až 15 měsíců. Záleží na náročnosti vzoru. Vazačka dostane práci. Dozví se, za jak dlouho má být koberec hotov a kolik za práci dostane peněz. Pokud dodrží stanovený čas, dostane prémii.
Někdo se zeptal, jestli může práci dodělat někdo jiný - u bavlněných koberců to nejde. Bavlněné koberce musí dělat jen jedna žena. Právě proto ženy musí projít lékařskou prohlídkou, která je stejně náročná jako u pilotů.
Pracovnice mají povinné přestávky kvůli zraku nám řekli naši průvodci provozem v továrně na koberce.
Zavedli nás do dalších prostor továrny. Ocitli jsme se ve velké místnosti, kolem jejichž stěn byly dlouhé lavice. Posadili jsme se na ně a poslouchali a dozvídali se další zajímavosti o výrobě ručních koberců z různých materiálů. Za chvíli přišli další zaměstnanci a rozdali nám pití:
kávu, čaj černý nebo ovocný - podle toho, co si kdo přál. Jeden z nich naléval i něco ostřejšího, ale to jsme s poděkováním odmítli. Při popíjení jsme sledovali, jaké koberce nám ukazovali a co nám k nim vyprávěli. Tato část byla stejně zajímavá, jako vyprávění dole ( příprava různých materiálů, stroje a j. ).
Pak jsme se mohli podívat po továrně. Ale nejdřív se nás zeptali, co se nám nejvíce líbilo. Odpověděli jsme a najednou jsme měli poblíž hned několik lidí, kteří se snažili, seč jim síly stačili. Jenže my nepatříme k těm, kteří by měli zájem nakupovat tady a právě teď...
Záhy to pochopili a vzdali svou snahu přemluvit nás - my jsme mohli odejít dolů a projít obchodem v přízemí ven před továrnu na koberce.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214021 jsme za továrnou na koberce
Před východem z továrny jsme se rozhlédli - můžete si prohlédnout fotografie a uvidíte, co nás tam čekalo a na co jsme se dívali.
Venku bylo pěkně, tak jsme se procházeli a bavili se o všem možném.
Z továrny na koberce se odjíždělo krátce před třináctou hodinou...
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/213125 cestou z továrny na koberce
Odjížděli jsme směr DENIZLI a ANTALYE...
Netušili jsme, že nejedeme přímo, ale ještě jednou zastavíme. Tentokrát na nás čekali v jiné továrně. Vešli jsem dovnitř - přivítal nás Marian ( nádherné jméno ) a uvedl nás do místnosti. Podle toho, co jsme uviděli, bylo jasno - čeká nás módní přehlídka:
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/207133 přehlídka výrobků z kůže
Odsud jsme šli do "provozu". Ale již na schodech to začalo:
problémy s astmatem a alergickou rýmou. Vedle nás šel muž, který podle řeči musel pocházet z Polska - moje domněnka se potvrdila. Když nás uviděl a prohodil pár slov, jen podotkl:
"Alergie?"
Oba jsme kýchali, kašlali, spustila se z ničeho nic alergická rýma. Chtěli jsme ven. Muž nás předal dívce, aby nám dala aspoň čaj. My jsme ale požádali o cestu ven...
Tak náhlou ataku alergických problémů jsme delší dobu nezažili. Zůstali jsme venku a čekali na ostatní hodně dlouho. Čerstvý vzduch nám pomohl, ale ještě v noci nebylo dobře ani po lécích.
U moře jsme nikdy dřív takové problémy neměli...
16. TURECKO ...sobota je jen pro nás a BELEK je tak blízko
V sobotu 26.10.2013 se přesouval čas ze tří hodin nazpět na dvě hodiny - na to jsme byli upozorněni již v pátek. Měli jsme možnost si zakoupit další zájezd, ale raději jsme si nechali den volný. Přece jenom jsem již ve věku, kdy bychom každý den někde na zájezdu asi těžko zvládali. V sedmdesáti letech se již člověk musí trochu ohlížet na to, co by vlastně chtěl uvidět. Je přece dost důležité, jestli je člověk aspoň trochu odpočinutý. Jen tak je schopen vnímat všechno nové kolem sebe...
A pak tu byl ještě jeden důvod:
neměli jsme zatím možnost si prohlédnout BELEK. Zatím jsme znali jen hotel Crystal, jeho nejbližší okolí a moře. Přece odsud nepojedeme domů s tím, že jsme se vůbec nezašli podívat do BELEKU. Od hotelu Crystal to nebylo daleko. Navíc jsme měli možnost se rozhodnout, kudy půjdeme a na co se podíváme. Jediné, na čem jsme se domluvili hned ráno před odchodem z hotelu Crystal bylo, že zpáteční cestu zvolíme podél moře a zůstaneme chvíli i tam. Vzali jsme vše potřebné do malého plátěného pytlíčku Nationale Geographic a nosili u sebe.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214561 ráno z oken hotelu CRYSTAL
Prohlížíme si nádherně udržovanou zeleň u vstupní "brány" do hotelu.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214184 odcházíme z hotelu CRYSTAL
Vycházíme ven a pomalu se pohybujeme podél plotu.
Proč pomalu?
Nepůjdeme rychle - co kdybychom si nevšimli některé rostiny, keře či dokonce broučka anebo jiného hmyzu? Nejsme tady proto, abychom spěchali, ale abychom si mohli v klidu prohlédnout přírodu a okolí místě, ve kterém se právě nacházíme.
Zastavujeme se, prohlížíme si všechno zblízka - z jedoucího autobusu to vypadá úplně jinak. Dokonce zvedáme plastový odpad a snažíme se ho odnést tam, kam patří.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214442 jdu hotelem CRYSTAL
Procházíme od hotelových bloků spojovacími chodbami do vnitřní části hotelu. Jdeme k recepci. Procházíme ven a fotografuji si i venkovní vstupní část hotelu. Máme čas, jsme dnes pány našeho času. Nic nás nehoní - díváme se kolem sebe.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214243 jdeme BELEKEM
Na naší cestě BELEKEM se rozhlížíme po nám neznámém prostředí:
je vidět, že se zde velmi rychle staví. Na jedné straně jsou nové komplexy hotelů - poblíž nich se snaží mít trochu pořádek, ale kousej dál?
Zřejmě nestačí uklidit, protože je ještě sezóna turistického ruchu a většina zdejších obyvatel je zaměstnána právě v tomto oboru.
Cestou jsme potkávali dost lidí na motorkách. Některé jsem měla možnost vyfotografovat.
Všimli jsme si i tureckého telecomu a telefonní budky. Procházeli jsme kolem zastávek místních autobusů. Zastávky byly velmi blízko u sebe - asi nejsou zvyklí chodit také pěšky, anebo spěchají do práce.
Poutače hotelů byly vidět zdálky a byly dobře čitelné. Pozorovali jsme kočky - pily vodu, která vytékala ze zaparkovaného autobusu.
Líbily se mi pouliční lampy.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214216 jdu k hotelu s nápisem KIRMAN BELEZUR
Když jsme poprvé přijížděli do Beleku autobusem a jeli jsme k hotelu CRYSTAL, již zdálky jsme viděli nádhernou budovu. Netušila jsem tenkrát a ani nikdy poté, když jsme projížděli okolo, že se jedná o pětihvězdičkový hotel.
Chtěla jsem budovu vidět zblízka. Zpočátku jsem měla trichu strach, když jsem uviděla "strážní budku" a u ní několi mužů. Turecky neumím, anglicky jen velmi málo. Co když budou něco chtít?
Mé obavy byly zbytečné. Než jsem došla blíž, přijelo auto. Muži vešli do "strážní budky" ( nevím, jak se to jmenuje, je to mé pojmenování malého objektu ), zvedli závoru a auto vjelo nahoru až ke vchodu do hotelu.
I tady jsou nádherné květiny a kvetoucí keře.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/214512 26.10.2013 TURECKO květiny poblíž hotelu
Vložila jsem si je do jednoho alba, ačkoliv v BELEKU jsme je obdivovali na různých místech.
Nazpět do našeho hotelu jsme se vraceli po pláži a zůstali jsme nejdřív u moře.
17. TURECKO ...v neděli jedeme do ALANYE
V neděli 27.10.2013 vedly naše kroky k autobusu. Tentokrát ale na nás nečekal "náš" autobus. Dozvěděli jsme se, že musíme chvíli počkat, než autobus pro nás přijede. Nastal nějaký nečekaný problém s uzamknutím autobusu.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/217159 ráno před odjezdem u hotelu CRYSTAL
Využila jsem čas, který nám zbýval do příjezdu jiného autobusu - chodila jsem okolo a fotografovala všechno, co jsem za těch několik málo minut stihla.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/215046 26.10.2013 TURECKO v jídelně hotelu CRYSTAL
Nečekali jsme ale dlouho - snad jen deset minut. Nastoupili jsme do jiného autobusu - jiný byl ale pouze podle čísla autobusu a mapy, která visela uvnitř.
Před námi byla cesta do ALANYE.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/216685 jedeme z hotelu CRYSTAL - směr ALANYE
Cestu z hotelu CRYSTAL již známe - nejenom z autobusu, ale i "po svých" z našeho sobotního výletu po okolí BELEKU. Projíždíme autobusem kolem známých budov.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/216749 cesta autobusem - vše, co je vidět a líbí se mi, si za jízdy autobusu fotografuji
Hory jsou našim "spolucestujícím". Připadá mi, jakoby naši cestu rámovaly. Vypadají, že jsou tak blízko, blizoučko...ale není tomu tak. To jsme poznali cestou do PAMUKKALE.
Projíždíme různými obcemi a městečky. Zachycuji si různé směrovky, které cestou míjíme. Někdy stojí vedle nás jiný autobus. Dokonce se mi podařilo na jedné fotografie zachytit okolní krajinu přes okna vedlešího autobusu.
Všímám si různých nápisů na autobusech. Jsou bílé a na nich je červený nápis velmi dobře vidět.
Chtěla jsem si vyfotografovat most, pod kterým jsme projížděli. Podařilo se mi zachytit i část okna a sedadla z našeho autobusu. Nevidím dobře na to, co si chci zachytit.
Všude bylo vidět různé stavební stroje a automobily. V Turecku se hodně staví a dle vyprávění naší průvodkyně stavby pokračují velmi rychle.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/217186 moře v ALANYI
Cestou autobusem jsme měli možnost dívat se i na zdejší moře.
...pokračování příště
Ema