PUSTKOVEC - vítání jara
http://www.jacquielawson.com/preview.asp?cont=1&hdn=0&pv=3334788&path=83557
......................
6.4.2014 OSTRAVA - TŘEBOVICE ...MORANA a tři víly
Na místě již bylo dost rodin s malými dětmi. V dálce jsem zahlédla sedět na lavičce mladou ženu v zajímavém kostýmu. Netušila jsem, co nás čeká, ale jedno bylo jasné:
někdo tady připravoval akci pro malé děti jako pohádkové divadlo...
Po přivítání a zahájení akce jsme přišli k víle. Děti měly nabrat do kelímků hlínu a nést ji dál.
Čekala nás cesta k řece. Muž nesoucí Moranu šel až na most - my ostatní a samozřejmě i děti jsme zůstali stát. Čekali jsme co se bude dít - tento způsob vynášení Morany a vítání jara v Třebovicích jsme viděli poprvé.
Moranu zapálili a hodili do řeky. Morana plula po vodě, nic ji nezastavilo.
Po celou dobu bylo vidět, že děti akci znají a umí písničky i básničky.
Krásný způsob "výuky" mladé generace k lásce k přírodě, ale i k tomu, že se o všechno musí pečlivě starat a vypěstovat si...
Všechny víly si zaslouží pochvalu - jen mě mrzí, že nevím, z jaké organizace víly byly. Nebydlím v Třebovicích a na internetu se mi nepodařilo najít ani v roce 2014.
Děkujeme za pěkné chvilky s vámi všemi
Ema
.........................................................................................................................
Vynášení MORANY a vítání jara v ČESKÉM DOMĚ v Ostravě - Vítkovicích 17.3.2016
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/1260852 17.3.2016 ČESKÝ DŮM ...vynášení Morany
Jako každý den ráno jsme si četli Moravskoslezský Deník. Při čtení jsme si všimli pozvánky na akce do Českého domu v Ostravě - Vítkovicích na Výstavní ulici.
Dlouho jsme se nerozhodovali. Našli jsme si spojení autobusem a jeli jsme až ke knihovně ve Vítkovicích. Odsud jsme se k Českému domu prošli pěšky.
Když jsme vcházeli dovnitř, potkali jsme ve dveřích paní Lenku Kocierzovou. Šla čekat před vchod - nasměrovala nově příchozí správným směrem. Uvnitř byla paní Buroňová - my jsme věděli, kam máme jít. Již jsme ve zdejším domě na vítání jara byli.
Před začátkem akce jsme měli možnost podívat se na sál. Poprvé rozhodli, že nám dají návleky a my budeme sedět v sále. Je pravda, že dřív jsme děti viděli jen v tu chvíli, kdy právě netancovaly za sloupy.
Všimla jsem si vystavených Mařen a Mařáka. Fotografovala jsem si je. ale i velikonoční vajíčka a celý sál...
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/1260940 17.3.2016 ČESKÝ DŮM...děti tančí a zpívají
Dnešní akci zahajovala paní Buroňová. Nejprve přivítala přítomné a představila paní Lenku Kocierzovou a děti ze ZŠ Kosmonautů 15. Upozornila nás, že dětí je méně a muselo se nacvičovat jinak - my jsme ale žádnou chybu nezaznamenali.
Paní Lenka Kocierzová sdělila, jak bude dnešní, již desáté vynášení Morany vypadat.
Nevím, jak to děti dělají, ale při jejich vystoupení cítím odcházení zimy. Děti pěkně zpívají a tančí. Je skvělé, že se na škole snaží uchovávat místní zvyky a tradice.
Chlapci začínají otloukáním píšťaliček. Pak přicházejí dívky s Moranou a z druhé strany chlapci s Mařákem.
https://www.zonerama.com/EmaNovotna/Album/1261289 17.3.2016 ČESKÝ DŮM...děti tancují a zpívají s májíčkem
Děvčata přicházejí s májíčkem. Zpívají a svým zpěvem i tancem nás zavedou až do jarních svátků velikonočních. V této části pásma se účastní rovněž i paní Buroňová a Lenka Kocierzová.
Když se v sále opět objeví chlapci, tentokrát i s pomlázkami, je slyšet dívčí pištění. Rychle se utíkají před chlapci schovat.
Vše je tak přirozené, vše připomíná vítání jara za našeho mládí...
Děkuji dětem jejich paní učitelce, oběma ženám paní Buroňové a Lence Kocierzové a také vedení Českého domu za pěkné chvíle strávené na tradičním již 10. vynášení Morany.
Měla bych ještě vzpomenout, že obě ženy patří k seniorům roku - paní Buroňová byla druhá a paní Lenka Kocierzová skončila na třetím místě.
Dodatečně gratuluji
Ema
_______________________________________________________________
Pustkovec je jeden z mnoha městských obvodů v Ostravě.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/593571
Vloni jsme se byli podívat do tamního kostela. Procházka Pustkovcem odpovídá tomu, kudy jsem do Pustkovce přišla a pak se i vracela.
...........
Salichovci pořádají folkorní akci, které se účastní nejenom lidé z obvodu Pustkovce, ale i nedaleké Poruby.
Vynášení MAŘENY v Pustkovci
Stejně jako vloni, jsem se i letos těšila na akci vynášení MAŘENY v městském obvodu Pustkovec. Delší dobu jsem měla v kalendáři poznačeno:
neděle 17.3.2013 v 15 hodin PUSTKOVEC...
Do Pustkovce to nemám daleko - navíc část cesty se dá po akci zajet i autobusem, pokud bych byla dost unavená.
Šla jsem podél bludného balvanu. Přešla jsem přes cestu a přitom si udělala několik obrázků nového kostela v Pustkovci. Pomalu jsem šla Pustkoveckou ulicí a prohlížela si i vitríny - tam jsem uviděla pozvánku na dnešní akci.
U hasičské zbrojnice již bylo několik lidí. Kousek od vchodu na hřiště TJ SOKOL PUSTKOVEC byl postavený stůl. Na něm bylo mnoho různých drobných předmětů, které jsme si mohli zakoupit.
Pomalu se začala scházet krojovaná děvčata - byla jsem tady o patnáct minut dřív...Opět jsem uviděla slečnu s bílým pejskem - stejně jako vloni... Bylo ale dost chladno - doufám, že byla děvčata pod kroji pořádně navlečená. Bylo by škoda, kdyby dnešní akci odstonala.
Všimla jsem si, že letos tady bylo mnoho fotografujících lidí. Vypadalo to tak, že akci řídí nejméně tři ženy - nevím, jestli tomu tak bylo, ale podle slov, která jsem zaslechla, jsem nabyla toho dojmu...
Z boční ulice přicházela děvčata s Mařenou. Jedna z nich měla v ruce pestré stuhy. Začaly je uvazovat na figurínu Mařeny. Pak se jedna z dívek, mimochodem tatáž jako vloni, dozvěděla, že ponese Mařenu. Malá děvčátka dostala stuhy a seřadila se na začátek průvodu.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/593699
Přišla i paní starostka. Jedna z žen zahájila dnešní akci - představila nám slezského krále. Vyslechli jsme si jeho projev. I on se zařadil do průvodu hned za děvčata v kroji. Vydali jsme se na cestu ulicemi Pustkovce. Vpředi i vzadu šel vždy jeden městský policista - průvod měl zajištěn hladký průchod ulicemi Pustkovce.
Mezi lidi, kteří fotografovali, patřila i zdejší paní starostka. Jeden muž nejenom fotografoval, ale si i nahrával. Přišli jsme nazpět k hasičské zbrojnici z druhé strany a zamířili jsme na místní hřiště.
Průvod s Mařenou přišel až na hřiště v Pustkovci. Již zdálky bylo vidět hasiče a chlapce, kteří zřejmě měli za úkol připravit hranici ze dříví. Všimla jsem si, že kolem byly kostky hlíny - zřejmě kvůli tomu, aby nedošlo k rozšíření ohně jinam...
Dívka kráčela s Mařenou a malými děvčaty držícími barevné stuhy na začátku celého průvodu. Přivedla nás všechny až na hřiště v Pustkovci. Zdálky jsem uviděla připravenou hranici a poblíž ní hasiče. Dívky nejprve odvázaly stuhy a pečlivě je poskládaly. Pak sundaly oblečení z Mařeny a předaly ji muži.
Muž postavil Mařenu na připravenou hranici z polen. Ze dvou stran se snažili hranici zapálit - na jedné byl chlapec, zřejmě mladý hasič a na druhé straně byl dospělý muž - hasič. Zapálili ji a dívky začaly tancovat kolem. Netancovala ale jen krojovaná děvčata, vzaly mezi sebe děti, které stály opodál se svými rodiče anebo prarodiči. Na všech bylo vidět, že se dobře baví.
Mezi diváky byla i paní starostka. To nebývá zvykem, aby se přišel podívat i čelní představitel obce. Bylo zde tentokrát hodně lidí, kteří se snažili zachytit si vynášení Mařeny i na kamery. Několikrát jsem si všimla, že mají zájem i o zpěv lidových písní, tak typických pro zdejší oblast.
Za chvíli Mařena uhořela, spadla dolů a zůstala hořet již jen hůl.
Dívky odtančily na plochu...
Vynášení MAŘENY v Pustkovci - na hřišti tančí dívky s májkou
Na hřišti hořela dřeva a zbytek z Mařeny, o kousek dál doutnal další ohýnek. Zřejmě připravovali na několika místech ohníček na opékání špekáčků - měli to napsáno na pozvánce na akci. Měla se konat za každého počasí...
Jak je vidět, tak se slezskému králi podařilo zajistit počasí - bylo sice hodně chladno, ale nakonec svítilo sluníčko. Tančícím a zpívajícím děvčatům se šlo určitě se sluníčkem nad hlavou mnohem lépe...
Odtančily na betonovou plochu a za zvuků houslí zatancovaly i tady. Zpívaly lidové písně a zpěv doprovázely tancem. Bylo až dojemné, jak se staraly o své mladší kamarádky. Dívenky nesly stuhy - krásné, barevné stuhy, do kterých foukal vítr a ony poletovaly jako lehounké chmýří, ale nevzlétly. Žádné z dívek stuha "neulétla".
Dívky tančí s májkou - zimu už vyhnaly, jaro vítají zpěvem a tancem s nazdobenou majkou.
A již je tu z l a t á b r á n a - určitě všem známá...
...velmi pěkná akce
Ema
P.S.:
letos jsem jít nemohla, byla jsem nemocná, tak snad příští rok...
________________________________________________________
22.3.2013
Vynášení Morany od Českého domu s Lenkou Kocierzovou a Pavlínkou...
V pátek 22.3.2013 jsem se byla podívat v Českém domě na vynášení Moreny. Když jsem přicházela chodbou Českého domu, potkala jsem paní Lenku Kocierzovou. Přivítaly jsme se a ona šla k zastávce tramvaje pro ostatní účastníky dnešní procházky.
Bylo zde již dost známých tváří - podle jmen znám jen některé, kteří čekali na zahájení dnešní procházky s paní Lenkou Kocierzovou. Všimla jsem si, že je přítomna i Pavlína Nováčková - později nám ji paní Lenka představila, jako svou nástupkyni. Řekla při tom:
...síly již ubývají a je zapotřebí mít nástupce.
Pavlínku jsme poznali v Domě u šraněk - milá dívenka. Chovala se velmi uctivě a měla zájem nás "vtáhnout" do právě probíhajících výstav v Domě u šraněk - za to jí patří mé poděkování.
Nejsem v Českém domě na vynášení Moreny poprvé, takže jsem věděla:
- nahoře v patře štěbetaly děti, které se převlékaly na dnešní vystoupení
- bývá zde velmi pěkné vystoupení dětí v krojích
- milí hostitelé, krásné prostředí
Paní Lenka zahájila dnešní akci. Přivítala nás, ale i poděkovala všem, kteří nám dnešní posezení v Českém domě umožnili. Již od roku 2006 umožňuje SOKOL setkání ve zdejším Českém domě - za to patří velké poděkování panu Buroňovi a jeho paní. Vítkovická radnice přispěla a my jsme byli pohoštěni koláči. Po přivítání vystoupila paní Anna Buroňová a za chvíli přivedla do sálu děti ze ZŠ Kosmonautů 15. Pásmo nacvičila Mgr Alena Buroňová. Bylo vidět, že děti jsou zvyklé i na zdejší prostředí a umí využít i sebemenšího prostoru. Vůbec jim nevadilo, že se musí dostat do sálu, který byl až za sloupy a pak zase tančit a zpívat tak, aby jim sloupy za jejich zády nezavazely.
Pásmo začínali hoši s Mařákem. Nejprve bylo pásmo o vynášení zimy - teprve poté, co zimu děti vyhnaly - pomáhaly jim k tomu písně a tance, pak se k nám vrátila v e s n a. Je zapotřebí ještě dodat, že na tvářích dětí byla vidět radost z pohybu.
Paní Anna Buroňová stála zleva a na pravé straně byla paní Lenka Kocierzová. Měla na hlavě červený šátek s květinovým vzorem - nádherná, zářivá barva...později jsme se dozvěděli, že šátek dostala paní Anna Buroňová ve Španělsku ( byli tam vystupovat ). Obě ženy měly košíky s malovanými vajíčky. Pásmo pokračovalo - zdejší nářečí bohužel neznám, tak nejsem schopná napsat slova. Dětem se líbila i scénka s vítáním jara a s ukázkou velikonoc. Jejich obličeje zářily a s chutí tancovaly a předváděly všechno, co se naučily.
Líbila se i malé princezničce sedící v první řadě se svou maminkou - jméno malé slečny neznám. Zaujalo mě, jak poté, když děti skončily a na chvíli bylo ticho a místo volné, začala tancovat i malá princezna...
V š e m, kteří se na dnešní akci podíleli, patří mé poděkování
Ema
------------------------------------------------------------------------------------
Nevím, jestli ještě někde jinde mají MAŘÁKA - j e n tady jsem ho viděla. A to jsem letos viděla folklorní rozloučení se se zimou a přivítání jara na několika místech: Pustkovec, Český dům ve Vítkovicích, Slezskoostravský hrad, muzeum v Ostravě a v Krásném Poli.
Zajímalo by mě, jestli:
- se nachází MAŘÁK ještě někde jinde
- se konají podobné kulturní akce i v jiných částech naší země
________________________________________________________________________________________________________
http://ebabrlina.rajce.idnes.cz/22.3.2013_vystoupeni_deti_v_Ceskem_dome_-_MORANA/
V Českém domě jsme ještě zůstali a vyprávěli si...
Pak jsme se vydaly na cestu s Moranou - nešel s námi žádný muž. Bylo nás méně, asi dvanáct starších a maminka s malou princeznou. Moranu nesla paní Lenka. Měla u sebe i malé červené "plácačky" ( neznám přesné označení ), které používala ona nebo Pavlínka tehdy, když jsme šly přes cestu.
Tentokrát byla naše cesta kratší. Mířily jsme ke strouze. K řece v tomto počasí nebylo vhodné jít - někdo by mohl mít úraz. Šly jsme podél silnice a pak ze schodů dolů. Obdivovala jsem maminku. Sama nesla kočárek s malou princeznou dolů. Všimla jsem si, že malá princezna stále držela v ruce Moranku, kterou dostala od paní Bělové. Moc se mi líbila - povedla se...
Přišly jsme ke strouze - dozvěděly jsme se, jak to tady vypadalo dřív a pak byla Morana vysvlečena. Jedna paní ji dostala, aby ji vhodila do vody. Bohužel se jí to moc nepodařilo - dřevěný kříž se zachytil mezi větvemi a neplul dál. Některé ženy se pokoušely hodit něco ( nevím, jestli se jednalo o kámen anebo hroudu hlíny ) na kříž, aby se pohnul a posunul. Nevím, jestli se jim to podařilo - nezůstala jsem stát na místě déle, protože bylo zima. Šla jsem nazpět s ostatními. Jelikož se v těchto místech moc nevyznám a paní Lenka to ví, tak mě upozornila, kde mám zastávku autobusu k nám domů. Byla jsem jí za upozornění moc vděčná a zůstala jsem na zastávce. Ostatní se vydaly s paní Lenkou. Viděla jsem je jít po schodech nahoru a pak po cestě. Z cesty mi maminka s malou princeznou zamávala - bylo to od nich moc milé.
Na zastávce dole jsem zůstala sama. Opět jsem se přesvědčila, že z našeho obvodu lidé sem na vycházky jezdí jen za pěkného počasí.
Ještě jsem viděla, jak ženy sešly dolů a šly na zastávku tramvaje jedoucí směrem do centra Ostravy. Nestála jsem tu dlouho - asi jen dvě minuty. V dálce jsem uviděla přijíždět autobus - byl to autobus k nám. Na Svinovských mostech jsem přestoupila na jiný autobus a vrátila jsem se v pořádku domů
Příjemně strávené chvíle ve společnosti lidí, kteří mají zájem se něco dozvědět, uplynou vždy velmi rychle. Starší člověk je rád hlavně za to, že má možnost jít na vycházku s průvodcem, který je ochoten předávat dál své znalosti o okolí, kudy nás provází. Jsem za takové chvíle velmi vděčná - děkuji
Ema
__________________________________________________________
Od Ostravského muzea k Ostravici s Mařenou
V březnu, přesněji řečeno 24.3.2013, jsem jela do Ostravy.
http://ebabrlina.rajce.idnes.cz/24.3.2013_OD_MUZEA_K_OSTRAVICI_S_MARENOU
Vynášení zimy od muzea k Ostravici s Mařenou a dětmi z HLUBINKY
V neděli 24.3.2013 jsem se vydala do centra Ostravy. V Deníku jsem si přečetla rozhovor s paní ředitelkou muzea a dozvěděla jsem se o tom, že od muzea půjdou děti ze souboru Hlubinka s Mařenou k Ostravici. Nebylo tam sice napsáno, v kolik hodin akce začíná, ale to mi nevadilo. Napsala jsem si dotaz do muzea a odpověď mi přišla obratem.
Cestou od tramvaje jsem vdálce viděla procházet průvod lidí - byla KVĚTNÁ neděle a lidé šli s kočičkami v ruce v průvodu do kostela. Já jsem šla k muzeu. Již zdálky bylo vidět malé děti skotačící poblíž vchodu do muzea a poblíž nich jejich rodiče a prarodiče. Všechny děti se v muzeu převlékaly do krojů.
Starší děvčata stála na začátku průvodu i s Mařenou. Menší děti řadila paní Macečková pěkně vedle sebe. Byli tady i chlapci v krojích. Starší děti cestou v průvodu dohlížely na mladší. Průvod se vydal na cestu - zpívaly se písně o Mařeně.
Za dětmi ze souboru jsme se seřadili my všichni dospělí a šli jsme v průvodu spolu s dětmi. Přišli jsme k Havlíčkovu nábřeží a pokračovali dál až k Ostravici. Podél ní jsme postupovali spořádaně dál až k mostu. Na mostě foukal vítr a některým dětem bylo zima.
Starší dívky šly stále vpředu. Mařenu nesla dívka tak vysoko, že byla pěkně zdálky vidět. U řeky se zastavily a Mařenu začaly odstrojovat. Poblíž nich stál muž, který měl za úkol Mařenu zapálit. Když se mu to konečně podařilo, tak se chvíli počkalo, až se hlava Mařeny rozhořela. Pak někdo řekl dívkám, aby Mařenu hodily do řeky.....
Všichni jsme zůstali ještě u řeky a dívali jsme se za odplouvající Mařenou.
Vynášení zimy skončilo - nyní bylo zapotřebí přivítat jaro.
Děti ze souboru Hlubinka vítají jaro u Ostravice
Všichni jsme se dívali na Mařenu - odplouvala do dáli...
Chlapci měli pěknou větev. Děvčátko neslo košíček - v jednom byly stuhy a v dalším byla vajíčka. Bylo vidět, že děti lidové zvyky znají. Nikdo jim nemusel říkat, co mají dělat. Starší děvčata dohlížela na menší. Na větev dívky vázaly barevné stuhy. Kromě stuh zdobily větev barevnými vajíčky. Menší děti dostaly do ryku vajíčka a hned je věšely na větev - nevím, jestli tam byl nějaký háček. Nevím, jak to bylo zajištěno, že vajíčka hned visela na větvích...
Větev neměla zelené lístky, ale pupeny již měla. Bohužel letos i v dubnu bylo kolem nás hodně sněhu, mrzlo a foukal velmi studený vítr.
Když bylo všechno uvázáno a dna košíčků zůstala prázdná, vydali jsme se všichni nazpět. Tentokrát se šlo o trochu veseleji. P r o č?
Vítali jsme všichni přece jaro...Dívky zpívaly:
...vesna se vrátila....
Vraceli jsme se podél řeky nazpět a pak přes Černou louku, kolem prodejny Garden centra. Pak jsme museli přes cestu - děti byly vzorné. Celou cestu starší dívky dávaly pozor na mladší. Dokonce se držely pěkně za ruce. Přišly k parkovišti - odsud byl již jen kousíček cesty k muzeu.
Cestou se děti ptaly rodičů, jestli mají horký čaj...asi jim již bylo zima. Líbilo se mi, jak se o děti starala paní Macečková - hned na začátku donesla několik šátků a kontrolovala všechny menší děti. Uvázaly jim ještě červený šátek - zřejmě vlněný. Všechny děti zkontrolovala, jestli jsou dobře oblečené...
Podle usměvavých dětských tváří bylo vidět, že se jim dnešní folklorní vynesení Mařeny a vítání jara = vesny líbilo...
Celou cestu s námi šla i paní etnografka z muzea ( jméno jsem zapomněla ).
Pěkné nedělní dopoledne jsem prožila díky lidem, kteří se starají o to, aby nám zůstaly uchovány lidové zvyky. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se účastnili dnešní folklorní akce a podíleli se na její přípravě.
Ema
P.S.:
Před muzeem dostaly od své vedoucí, paní Kateřiny Macháčkové, bonbon - rozdávala gumové medvídky.
Byla jsem šťastná, že jsem mohla vidět další folklorní pásmo...
_________________________________________________________
Jaro v Krásném Poli v Domě zahrádkářů a v souboru Krasničánek
V neděli 24.3.2013 jsme se chtěli podívat i na velikonoční výstavu v Domě zahrádkářů v Krásném Poli. Slyšela jsem o ní vyprávět v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy. Navíc jsem věděla, že zahrádkáři se snaží ukázat všechno, co umí.
Když jsme přijeli do Krásného Pole, znejistěla jsem. Přece jenom uběhlo již několik desítek let, kdy jsem sem dojížděla asi půl roku. Z této strany jsem ale Krásné Pole moc neznala - měla jsem ale průvodce, který dokázal, jako vždy, bezpečně dovést k určenému cíli. Já jsem ale pochybovala a raději se zeptala. Můj dotaz byl zbytečný - byli jsme již jen kousek od Domu zahrádkářů. Mě ale zajímalo, kde se budou řadit děti a odkud budou vycházet s vynášením Mařeny. Obojí jsme hravě našli - nakonec i stihli vše, co jsme chtěli...
Přišli jsme k Domu zahrádkářů. Pokud byste ho někdy chtěli navštívit, nachází se hned vedle pěkné kaple. Vešli jsme dovnitř - hned naproti vstupních dveří nás přivítala velká jarní výzdoba. Mě osobně nejvíc zaujal velký trs sněženek. Pak jsme stoupali po schodech nahoru. Na každém schodu byl květináč anebo nějaký pěkný košíček se zeleným osením a v něm vajíčka. Na stěnách byly obrázky. V rozích na mezipatře byla velká květinová výzdoba anebo keř forsitie. Na jeho větvích se skvěly nádherné žluté květy, které roh schodiště prozářily. Mohli jsme si prohlížet i vajíčka pověšená na větvích forsitie.
Vešli jsem do velkého sálu. Bylo zde několik stolů - na každém z nich vystaveno tolik ručních výrobků, že si člověk mohl vybírat, na co zaměří svůj pohled nejdřív. Překvapilo mě, kolik různých druhů ručních prací zdejší ženy dobře znají. Svědčí o tom precizně vypracované výrobky z proutí, perníku, vlny, přízí, látek, vajíček, papíru a mnoha jiných materiálů. Samozřejmě nemohly chybět ani rozkvetlé jarní květiny a keře ve vázách, ozdobných truhlících a jiných nádobách. Byly zde vystaveny hračky - asi z látky ušité kočky. A co teprve paličkování? Na několika panelech různé motivy. Na několika místech nádherné obrázky. Na jednom stole ležely ručně pletené ponožky. Na několika stolech vystavovaly krásné jarní přání do obálky. Samozřejmě měly i pěkně nazdobené perníčky, ale mě víc zajímaly ostatní ruční práce.
Ale bylo tady i něco živého - doslova i do písmene: malá právě vylíhlá kuřátka, jen nesměle pípala.
Zajímavý nápad postavit vajíčka ve tvaru slepiček anebo zajíčků do prázdných krabiček, ve kterých se vajíčka prodávají.
Je vidět, že v Krásném Poli ( možná i v okolí - podle jmen napsaných na papírech ležících na stole to nepoznám ) mají ženy velmi dobré nápady a hlavně šikovné ruce. Děkuji za možnost prohlédnout si nádhernou jarní výstavu.
---------------------------------------------------------------------------------------------
KRASNIČÁNEK - MAŘENA
Dětský soubor KRASNIČANEK jsem viděla vystupovat na folklorních slavnostech u nás vloni v létě. Zajímalo mě, jak vypadá jejich pásmo o vynášení MAŘENY.
V neděli 24.3.2013 odpoledne jsme zajeli autobusem do Krásného Pole. Není od Ostravy daleko - pěšky jen asi pět kilometrů. Dalo by se to ujít i pěšky, šli jsme tak již mnohokrát, ale v neděli mrzlo - ani to by nevadilo, kdyby nefoukal poměrně silný vítr...
Autobus městské hromadné dopravy jezdí v neděli jednou za hodinu. Říkala jsem si:
stihneme to? Když ne, tak se vydáme na cestu pěšky a uvidíme, jestli dojdeme po svých jenom na konec Krásného Pole, anebo až domů...Tentokrát se mi moc pěšky nechtělo - dopoledne jsem se byla podívat v Ostravě. Děti vynášely Mařenu od muzea podél Ostravice a pak až k Ostravici...ale o tom napíši v jiném textu.
Prohlíželi jsme si okolí úřadu - nádherná nová budova, vedle ní malý trávník a na něm dříví. Asi bylo nachystané na hranici, jsem si říkala. Zeptala jsem se muže, který u dříví stál. Řekl mi, že se tady Mařena zapálí. Je velká zima, tak se nepůjde až dolů, aby děti neonemocněly.
Všichni jsme byli přivítáni - muže neznám, ale možná to byl zdejší pan starosta, mladší žena byla zřejmě vedoucí sboru. Jen my dva jsme byli "přespolní", ostatní lidé se znali.
Za chvíli bylo slyšet zpěv dětských hlásků. Již jsem uviděla na schodech děti s Mařenou. Přicházely a zpívaly. Dvě slečny jim hrály. Děti tancovaly a zpívaly - zdálo se, že jim zima ani vítr nevadí. Pásmo pokračovalo dál. Byli jsme upozorněni na to, že je změna programu - přesně tak, jak mi řekl muž před radnicí.
Mařenu odstrojily a pak byla postavena na připravenou hranici. Zapálili ji - byl to hasič, jsem zaslechla hned vedle sebe. Chytla rychle a uhořela brzy - je vidět na fotografiích, které sem vložím.
Pak jsme byli pozváni dovnitř - děti měly předvést přítomným rodičům a prarodičům, co se naučily. My jsme již neměli dost času, tak jsme se vydali na procházku Krásným Polem k další zastávce městské hromadné dopravy.
Ema
P.S.:
letos jsem neviděla žádnou velikonoční výstavu - zahrádkářky ČZS Ostrava nemají kde vystavovat ( U Chýlků změnilo majitele a restaurují )
nebyla jsem na vítání jara - v neděli jsem měla návštěvu a o dalším nevím