Boty, botky, botičky - výstava v Hlučíně
Na vernisáž výstavy v Hlučíně jsme se 20.1.2015 vydali oba. Zajímalo nás, co budou vystavovat.
Jednu výstavu jsem předtím viděla již v Novém Jičíně.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/570251
Měli jsme možnost si jít prohlédnout výstavu ještě před zahájením. V tu dobu je to nejlepší - není tady ještě moc lidí a dá se procházet bez problémů, že by člověk někomu zavazel ve výhledu.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/570583
Vernisáž byla zahájena - přítomna byla pracovnice muzea jihovýchodní Moravy ze Zlína. Úvodní slovo měl ředitel hlučínského muzea a žena ze Zlína. Kromě slov jsme se tentokrát dočkali i hry na kytaru a dvou písní - POCESTNÝ a ZLATÉ STŘEVÍČKY...lidé se přidávali a najednou tady bylo jako v koncertní síni...
Výstavou jsme procházeli s "průvodkyní" a poslouchali jsme její výklad. Bylo tady hodně zajímavých bot a botiček. Podle jejích slov tady vystavují třetinu z celkové expozice ve Zlíně.
https://emanovotna.zonerama.com/Album/570546
Vzpomínáte si na boty do deště, vystavené ve vitríně? Nevím, jestli jste stály ve frontě na "šedý mor", nemusela jsem je mít. Stačily mi obyčejné gumáky.
Při procházení prostorami hlučínského muzea na zámku jsem si uvědomovala, jak šikovné jsou ruce našich lidí.
Dokázali navrhnout obuv, sehnat potřebný materiál a pak vyrobit nejenom pěknou, ale i pohodlnou obuv.
Na některé z vystavených vzorků si vzpomínám. Vím, že se mi líbila hnědobéžová kombinace - boty měla naše paní sousedka.
Mohli jsme si prohlédnout i návrhy studentů designu obuvi Střední uměleckoprůmyslové školy z Uherského Hradiště - nejenom obuv, ale i kabelky navrhovali. Poněkud výstřední vzory a barvy...
Mi osobně se zdály vystavené vzory moc nápadné, ale jsem ještě "válečný ročník", který si nikdy nepotrpěl na módní výstřelky čehokoliv...
A nyní ještě několik poznámek:
- viděli jsme obuv z různých dob a kontinentů.
Slyšeli jsme slova o bandážování nohou malým dívkám ve věku 2 až 6 let - chodidla jim byla záměrně deformována za dob čínského císařství, ztv. tín-lien nebo také zlatá lilie.
- byli jsme upozorněni na různé druhy podpatků
- viděli jsme obuv vyrobenou pro světovou výstavu EXPO NEW YORK 1939 - nebyly vystaveny, Adolf Hitler zakázal účast na výstavě všem firmám z protektorátu Čechy a Morava
- viděli jsme obuv s velkou kornoutovitou manžetou, která se při vstupu do místnosti ohrnula dolů - napodobenina obuvi českého vojevůdce Albrechta z Valdštejna ( 1583 - 1634 )
- měli jsme možnost vidět poněkud zvláštní a nezvyklé boty - renesanční dámskou obuv chopines. Z Benátek se rozšířila po celé Evropě na přelomu 15. a 16. století. Dámy působily ve vysokých koturnech majestátně. Musely je ale podpírat služebné.
_________________________________
koturn - ABZ.cz: slovník cizích slov
_______________________________________________